RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kiedyś kara 250 tys. euro, teraz wsparcie tylko 50 euro

Dziś KE, proponuje ok. 50 euro wsparcia za przyjęcie uchodźcy (fot. Omar Marques/Getty Images)
Dziś KE, proponuje ok. 50 euro wsparcia za przyjęcie uchodźcy (fot. Omar Marques/Getty Images)

W sierpniu 2015 roku Angela Merkel wypowiedziała na konferencji znamienne słowa „Wir schaffen das”, co znaczy „Damy radę“ i zaprosiła do Europy miliony migrantów w Afryki i Bliskiego Wschodu. Komisja Europejska nie poradziła sobie z kryzysem migracyjnym i chciała wprowadzić „kwoty” migrantów, których każdy kraj musiałby przyjąć. W 2016 roku KE zapowiedziała kary w wysokości 250 tys. euro za każdego nieprzyjętego migranta. Dziś KE ociąga się pomocą dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje ok. 50 euro wsparcia za przyjęcie uchodźcy.

Szydło: decyzja rządu ws. uchodźców to skandal. Została podjęta bez zgody Polaków

– Decyzja rządu w sprawie uchodźców to skandal. Została podjęta wbrew bezpieczeństwu i bez zgody Polaków – oświadczyła w środę dziennikarzom...

zobacz więcej

Jak przypomina Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, „kiedy okazało się, że nie działa administracyjny rozdział uchodźców pomiędzy poszczególne kraje członkowskie, który wprowadziła Komisja Europejska, zapowiedziano wprowadzenie kar w wysokości 250 tys. euro za każdego nie przyjętego uchodźcę. Mówił o tym ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który komentując między inni decyzję polskiego rządu, stwierdził, że wprawdzie kraje członkowskie mogą postanowić o nie przyjmowaniu uchodźców, ale wiąże się to z określonymi konsekwencjami” – pisze Kuźmiuk. Projekt KE dot. relokacji uchodźców został zablokowany wówczas m. in. rządy Polski, Węgier, Czech i Słowacji. KE widząc, że nie da rady jej przeforsować, zaproponowała system dobrowolnych przyjęć.

Jak zapowiadała – siedem lat temu – ówczesna premier Ewa Kopacz „Polska jest gotowa na przyjęcie większej liczby uchodźców”.

Po przejęciu władzy przez PiS – w 2016 roku – rząd Beaty Szydło wycofał się z zobowiązań poprzedników dotyczących relokacji uchodźców. „Decyzja rządu w sprawie uchodźców to skandal. Została podjęta wbrew bezpieczeństwu i bez zgody Polaków” – komentowała wówczas Szydło.

Premier Szydło: nie ma możliwości przyjmowania uchodźców

Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji...

zobacz więcej

Uchodźcy z Ukrainy


Jak zauważa Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, w sytuacji, kiedy z Ukrainy uciekło, poza granice tego kraju, ponad 6 mln osób KE nie jest skora do uruchamiania środków na wsparcie krajów członkowskich.

„Najpierw podjęto decyzję, że kraje UE przyjmujące uchodźców, mogą wydatkować na ich utrzymanie środki z unijnego budżetu na lata 2014–2020, dlatego, że w związku z zasadą n+3, środki z niego mogą być rozliczane do 2023 roku włącznie. Tyle tylko, że te środki to tzw. resztówki w poszczególnych krajach członkowskich, mające się nijak do kosztów związanych z setkami tysięcy uchodźców (w Polsce milionami), którzy jak wszystko na to wskazuje, będą przebywali jeszcze długo poza granicami swojego kraju” – pisze Europoseł PiS.

Pomoc dla uchodźców według Nitrasa i Kopacz

Niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i media z nimi związane od 2015 roku konsekwentnie zarzucają PiS rozpętanie nagonki przeciw „uchodźcom”...

zobacz więcej

„Następnie KE sugerowała możliwość wykorzystania środków z obecnego wieloletniego budżetu na lata 2021–2027, choć i te środki mają już swoich beneficjentów, którzy już dawno zaplanowali ich wydatkowanie na inne cele niż finansowanie uchodźców” – dodał Kuźmiuk.

50 euro na jednego uchodźcę?


W tym tygodniu Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim – Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom – które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców. Z tej kwoty około 150 mln euro przypadło na Polskę. Biorąc pod uwagę, że w Polsce przebywa około 3 mln uchodźców na jednego uchodźcę przypada ok. 50 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej