RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zrobię wszystko”. Tusk proponuje siłowe rozwiązania wobec sędziów [WIDEO]

Donald Tusk zapowiada rozliczenie zmian w sądownictwie. Jego zdaniem nie będzie do tego potrzeba „długich procesów legislacyjnych”. Jak wygląda wizja przyszłej „praworządności” według lidera PO? Wystarczy „kilku odważnych ludzi”, którzy wyprowadzą nieakceptowanych przez niego sędziów – takie plany kreślił na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu.

Tusk z Rosją szantażował Litwę? Szokujące słowa senatora PO o rafinerii w Możejkach [WIDEO]

Donald Tusk w 2011 lub w 2012 r. nie wyraził zgody na prywatyzację Lotosu, na sprzedaż go Rosjanom – powtórzył narrację partii senator PO Kazimierz...

zobacz więcej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie) w piątek pytany był o „rozliczenie obecnej władzy” np. w wymiarze karnym.

„Sądy nigdzie nie są doskonałe”. I po reformie?


– Jeśli uda mi się wspólnie z wami wygrać te wybory, nie zmienię zawodu i nie zostanę prokuratorem ani sędzią (...). Naprawdę wierzę w to, że to zło, które się dzieje dzisiaj w Polsce, polega na tym, że PiS uważa, iż sądy, prokuratura, sprawiedliwość, wsadzanie do więzienia to jest funkcja władzy politycznej – wskazał Donald Tusk.

Podkreślił, że chce „zrobić wszystko”, aby wrócić do stanu rzeczy, w którym „sądy nie są doskonałe - bo nigdzie nie ma doskonałych sądów – ale są niezależne od władzy politycznej, a prokuratura nie jest zależna od jakiegoś Ziobry (Zbigniewa, ministra sprawiedliwości – red.) czy innego tego typu politycznego monstrum”.

Pomysł PO na sądownictwo? „Wygrać wybory”


W jego ocenie, „żeby przywrócić stan sprzed ich (PiS i Solidarnej Polski) zamachu stanu na wymiar sprawiedliwości w Polsce i na konstytucję”, nie będą potrzebne długie procesy legislacyjne. – Decyzje, które oni podjęli, które dotyczą sądów, Trybunału Stanu czy Trybunału Konstytucyjnego, to decyzje z punktu widzenia prawa polskiego, konstytucyjnego, europejskiego – nielegalne. Ich nie ma. Ten stan rzeczy, który oni wytworzyli, będzie trwał tak długo, jak (długo) oni będą u władzy. Wygramy wybory i przywrócimy legalny stan rzeczy – zapewnił Tusk.

Tusk chce wyrzucać sędziów siłą?


Wskazał, że niepotrzebne będą ustawy, a „kilku odważnych ludzi”, którzy „wyproszą panie i panów, którzy nielegalnie zajmują miejsca i wyprowadzi się (ich) z budynku”.

Całość w materiale wideo (na górze artykułu).

Czytaj więcej: Donald Tusk w Stargardzie zapowiada też kroki PO wobec Kościoła

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej