RAPORT

Pogarda

Berlusconi chce, by UE przekonała Ukrainę do zaakceptowania żądań Putina

Silvio Berlusconi na konwencji Forza Italia (fot. Antonio Masiello/Getty Images)
Silvio Berlusconi na konwencji Forza Italia (fot. Antonio Masiello/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Silvio Berlusconi sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” były trzykrotny premier Włoch stwierdził, że trzeba zrobić wszystko, by „jak najszybciej osiągnąć pokój”. W tym celu – uważa – „Zjednoczona Europa musi skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina”.

Afera winna na Krymie. 240-letnie wino dla Putina i Berlusconiego

Zostało zakorkowane w 1775 roku i kosztuje 90 tys. dolarów za butelkę – takim winem raczyli się w czasie niedawnej wizyty na Krymie prezydent Rosji...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Koniec tygodnia Silvio Berlusconi spędził w Neapolu, gdzie odbywała się konwencja jego partii Forza Italia. „Dziewięć lat temu zostałem wyrzucony z Senatu. Teraz po raz pierwszy od dłuższego czasu wracam na boisko” – mówi w wywiadzie dla włoskiego dziennika Berlusconi.

Szokująca propozycja Berlusconiego ws. Ukrainy


Jednym z wątków rozmowy była wojna na Ukrainie, która... „martwi” byłego premiera. Jego zdaniem sankcje nałożone na Rosję wyrządziły wiele szkód jej gospodarce, ale uderzyły również we Włochy.

Uważam, że wysyłanie broni oznacza bycie w stanie wojny. Postarajmy się szybko zakończyć tę wojnę. Jeśli mielibyśmy wysłać broń, lepiej byłoby tego tak nie rozgłaszać – ocenił.

Podkreślił, że na Ukrainie trzeba „jak najszybciej osiągnąć pokój”, dodając: „Uważam, że zjednoczona Europa musi przedstawić propozycję pokojową, starając się skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina”. Berlusconi od zawsze budził wiele kontrowersji. Również za sprawą swojego stosunku do Rosji i Władimira Putina. Przywódca Kremla w 2015 r. osobiście oprowadzał zresztą byłego premiera Włoch po anektowanym Krymie, spacerowali po jednej z największych winnic świata i pozowali do zdjęć.

Zobacz także: Berlusconi bezkrytycznie o rządach Putina: Aneksja Krymu odbyła się w sposób demokratyczny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej