RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wojenne reparacje od Rosji. Zełenski zwrócił się do Zachodu [WIDEO]

Ukraina proponuje Zachodowi wspólne wypracowanie rozwiązania, które umożliwi uzyskanie od Rosji wojennych reparacji. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy i wypłaty odszkodowań, tak by Wszystkie ofiary rosyjskiej agresji mogły ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

„Zniszczyłem go!” Takiej klęski Rosjan jeszcze nie było

W sieci pojawiają się kolejne filmy pokazujące rosyjskie wraki na Ukrainie. Obrońcy kraju otrzymują kolejne dostawy broni i skutecznie eliminują...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Ukraiński lider w swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem powiedział, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

Rosyjskie majątki pójdą na wojenne reparacje?


Zełenski oświadczył, że za „każdy spalony dom, każdą zrujnowaną szkołę i zrujnowany szpital” Rosja musi zapłacić i dodał: „rosyjskie środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej poszkodowanej osoby, rodziny, firmy”.

Według ukraińskiego prezydenta jest to konieczne nie tylko w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję, ale także w kontekście wszelkich innych działań agresywnych, zarówno ze strony Rosji, jak i innych potencjalnych agresorów. – Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane – powiedział Zełenski.

Na mocy takiego porozumienia rosyjskie fundusze i mienie znajdujące się pod jurysdykcją krajów partnerskich miałyby zostać zajęte lub zamrożone, a następnie skonfiskowane i skierowane do specjalnie utworzonego funduszu, z którego wszystkie ofiary rosyjskiej agresji będą mogły otrzymać stosowne odszkodowanie. Ukraiński prezydent zaproponował stworzenie specjalnej komisji międzynarodowej, która miałaby rozpatrywać pozwy zarówno osób prywatnych, jak i prawnych.

Zobacz także: Schroeder zrezygnował, czy go wyrzucono? Przyjaciel Putina odchodzi z Rosnieftu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej