RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co z akcesją Finlandii i Szwecji? Z prezydentem Turcji rozmawiał brytyjski premier

Johnson tłumaczył, że Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem NATO (fot. Pawel Szczepanski / Shutterstock.com)
Johnson tłumaczył, że Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem NATO (fot. Pawel Szczepanski / Shutterstock.com)

Brytyjski premier Boris Johnson w przeprowadzonej w piątek wieczorem rozmowie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem przekonywał go, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.

Tusk manipuluje ws. Szwecji i Finlandii w NATO [WIDEO]

Donald Tusk podczas wystąpienia na Uniwersytecie Zielonogórskim, mówiąc o agresji Rosji na Ukrainę wskazywał, że przystąpienie Szwecji i Finlandii...

zobacz więcej

Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy podzielają głębokie zaniepokojenie trwającą rosyjską napaścią na Ukrainę i jej dalekosiężnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa i stabilności regionu euroatlantyckiego i całego świata, a także uzgodnili, że będą współpracować w celu odblokowania szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i złagodzenia wzrostu cen żywności na świecie.

Przeczytaj także: Szef NATO o akcesji Finlandii i Szwecji. Padły słowa o Turcji

„W kwestii rozszerzenia NATO premier zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie Rosja stwarza dla swoich europejskich sąsiadów i podkreślił, że Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem sojuszu NATO. Zachęcił prezydenta Erdogana do współpracy ze szwedzkimi, fińskimi i NATO-wskimi partnerami w celu rozwiania wszelkich obaw przed szczytem w Madrycie w przyszłym miesiącu i powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia – napisano w komunikacie.

Finlandia i Szwecja w tym tygodniu oficjalnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO. Aby zostały one przyjęte, muszą się na to zgodzić wszyscy obecni członkowie sojuszu, jednak Turcja grozi, że zablokuje ich kandydatury ze względu na udzielanie przez te dwa kraje schronienia milicji syryjskich Kurdów YPG oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Władze tureckie uważają oba te ugrupowania za organizacje terrorystyczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej