RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

W punktach informacyjnych dowiesz się m.in. jak będzie przebiegało roczne szkolenie.(fot. Shutterstock)
W punktach informacyjnych dowiesz się m.in. jak będzie przebiegało roczne szkolenie.(fot. Shutterstock)

Wojsko zachęca do wstępowania do nowego rodzaju służby. Chodzi o dobrowolną zasadniczą służbę, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Na podstawie nowych przepisów osoby, które chcą związać się z mundurem mogą to zrobić na rok. Promowanie nowego rodzaju służby będzie trwało całą sobotę w ramach organizowanych w całym kraju pikników pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Od dziś wiele zmian. W życie wchodzi część zapisów ustawy o obronie ojczyzny

23 kwietnia wchodzi w życie część zapisów ustawy o obronie ojczyzny. Wnosi ona wiele zmian, a jedną z najważniejszych jest powierzenie Wojskom...

zobacz więcej

Pikniki zostaną zorganizowane w 32 miastach Polski. Wojskowi będą opowiadać o zaletach nowej służby i pomagać w rekrutacji jeśli ktoś zdecyduje się na założenie munduru. Warto zabrać ze sobą na piknik dowód osobisty.

W ponad siedemdziesięciu lokalizacjach w kraju będą też działać punkty informacyjne dotyczące rekrutacji do nowego rodzaju służby. Będzie można się w nich dowiedzieć, ile żołnierz zasadniczej służby zarobi i jak będzie przebiegało roczne szkolenie.

Centra rekrutacyjne będą działały między 11.00 a 18.00.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów, który ma wzmacniać wojsko polskie. W myśl przyjętych w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań wprowadzenie nowego rodzaju służby ma pozwolić na zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy oraz skutecznie prowadzić szkolenie rezerw.

Ustawa o obronie ojczyzny to dokument, który zastępuje dotychczasowe przepisy opisujące siły zbroje, ich kształt i zarządzanie. Kilkusetstronicowy akt prawny opisuje model finansowania polskiej armii oraz daje narzędzia do efektywniejszego modernizowania sił zbrojnych. Przepisy regulują też kwestie awansów w wojsku i wynagrodzenia, a także wojskowego szkolnictwa.

Przeczytaj też: Dezinformacja ws. obowiązkowego poboru do wojska. Prostujemy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej