RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kreml: przejęliśmy pełną kontrolę nad kombinatem Azowstal w Mariupolu

Okupanci mówią, że „wyzwolili” miasto i zakłady. (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
Okupanci mówią, że „wyzwolili” miasto i zakłady. (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)

Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów - podała agencja Reutera, cytując ogłoszony w piątek komunikat ministerstwa obrony Rosji.

Kiedy z Azowstalu wyjdą ostatni obrońcy?„Wkrótce, nawet nie w ciągu kilku dni”

W najbliższym czasie zostaną wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – oznajmił w piątek prezydent...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. – Podziemne instalacje kombinatu, w których chronili się bojownicy przeszły pod pełną kontrolę wojsk rosyjskich – pisze Reuters za komunikatem resortu obrony w Moskwie.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiadomił prezydenta Władimira Putina, że zarówno Mariupol, jak i zakłady metalurgiczne Azowstal „zostały w pełni wyzwolone” – pisze Reuters.

Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w Azowstalu, w celu ratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy - przekazał wcześniej w piątek dowódca broniącego się w kombinacie ukraińskiego pułku Azow podpułkownik Denys Prokopenko. Dodał, że już wcześniej z zakładów ewakuowano cywilów oraz rannych wojskowych.

Przeczytaj także: Rosyjski negocjator o żołnierzach pułku Azow: Nie zasługują, by żyć

Również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w piątek, że „w najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu”.

Władze ukraińskie od poniedziałku informowały o stopniowej ewakuacji żołnierzy z Azowstalu. Ukraińcy byli przewożeni przez Rosjan m.in. do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Według zapowiedzi strony ukraińskiej, wszyscy obrońcy Mariupola mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

W poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że obrońcy kombinatu, którzy przez ponad 80 dni powstrzymywali rosyjskie wojska, „wypełnili swoje zadanie” i „naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu”.

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej