RAPORT

Pogarda

Bach o groźbach wobec członków MKOl kierowanych z Rosji

Prezydent MKOL ujawnił, że grożono członkom Komitetu (fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL)
Prezydent MKOL ujawnił, że grożono członkom Komitetu (fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Thomas Bach podczas przemówienia na zakończenie 139. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie dał wyraźny sygnał, że stosunki z rosyjskim przywództwem politycznym dramatycznie się pogorszyły w ciągu ostatnich lat. Pod adresem członków MKOl kierowane są pogróżki.

Rosja znów przegrała przed CAS. Apelacja ws. walkowera dla Polski odrzucona

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił kolejną apelację rosyjskiej federacji, której piłkarze po dyskwalifikacji przez FIFA nie...

zobacz więcej

Międzynarodowy Komitet Olimpijski 28 lutego zalecił, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę. Większość międzynarodowych federacji zastosowała się do zalecenia Komitetu.

Musimy iść krok po kroku, nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja. Mamy nadzieję, że wkrótce zapanuje pokój, najlepiej jak najszybciej, ale możemy tylko śledzić postępy – powiedział Bach.

Bach podkreślił, że zakaz startu wobec sportowców Rosji i Białorusi został podjęty z „ciężkim sercem”, gdyż nie można było zagwarantować bezpieczeństwa ze względu na głębokie nastroje antyrosyjskie i antybiałoruskie w wielu krajach po inwazji. Argument MKOl jest o tyle istotny, że wiele z tych środków wykluczających zostało zakwestionowanych przez władze rosyjskie w apelacji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który jeszcze nie rozpatrzył tych odwołań co do meritum.

„Cały świat jest przeciwko nam”. Rosjanie w szoku po słowach eksperta w TV

Rosyjska propaganda od ponad dwóch miesięcy wmawia obywatelom, że ich „operacja” na Ukrainie przebiega świetnie i zgodnie z planem. Tymczasem jeden...

zobacz więcej

Zagrożenie dla członków ruchu olimpijskiego


– Dajcie pokojowi szansę - to był mój apel do przywódców politycznych na całym świecie podczas moich przemówień otwierających i zamykających zimowe igrzyska w Pekinie – przypomniał szef MKOl.

Bach z przekąsem zauważył, że apel trafił w próżnię, a stosunki MKOl z rosyjskim przywództwem politycznym dramatycznie się pogorszyły w ciągu ostatnich lat. Złożył się na to skandal dopingowy, cyberataki, a w ostatnim czasie doszło nawet do osobistych zagrożeń wobec członków MKOl i ruchu olimpijskiego.

W piątek dziennikarze pytali o udział sportowców z tych krajów w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024. Na razie brak konkretów w tej sprawie, choć wkrótce w wielu dyscyplinach rozpoczną się kwalifikacje olimpijskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej