RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie chcą Rosjanek i Białorusinek, dostali karę od WTA. Wimbledon bez rankingowych punktów

Za udział w wielkoszlemowym Wimbledonie tenisistki nie dostaną rankingowych punktów (fot. Shutterstock)
Za udział w wielkoszlemowym Wimbledonie tenisistki nie dostaną rankingowych punktów (fot. Shutterstock)

Zarządzająca kobiecymi rozgrywkami organizacja WTA zapowiedziała, że nie przyzna tenisistkom punktów do światowego rankingu za występ w tegorocznej edycji wielkoszlemowego Wimbledonu (27 czerwca – 10 lipca). Powodem jest wykluczenie z imprezy Rosjan i Białorusinów.

Rosyjskie media cenzurują Igę Świątek i manipulują jej wypowiedzią na temat wojny

Iga Świątek od początku wojny na Ukrainie przypomina światu o rosyjskiej napaści. Także podczas zwycięskiego turnieju w Rzymie okazała solidarność...

zobacz więcej

Wcześniej w piątek o takiej samej decyzji dotyczącej elity mężczyzn poinformowała ATP.

Organizatorzy Wimbledonu – All England Lawn Tennis Club – pod koniec kwietnia zapowiedzieli, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wspieranej z terytorium Białorusi, zawodnicy z krajów-agresorów nie będą mogli wystąpić w Londynie. ATP i WTA od razu skrytykowały tę decyzję, uznając nadanie statusu „neutralnych sportowców” za wystarczający.

„W konsekwencji stanowiska AELTC, w myśl którego nie będzie brać pod uwagę rankingu WTA jako kryterium wstępu do Wimbledonu (...), WTA podjęła trudną decyzję o nieprzyznaniu punktów rankingowych za tegoroczną edycję Wimbledonu” - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek na oficjalnej stronie WTA.

Wcześniej komunikat o podobnej treści wydała ATP. Obie organizacje zapowiedziały, że wciąż mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie statusu Rosjan i Białorusinów, a jeśli taki konsensus uda się znaleźć, punkty za londyńską rywalizację zostaną przywrócone

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej