RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska cegiełka w badaniach kosmosu #PolskaToWięcej

Polska ma swój udział poznawaniu tajemnic kosmosu za sprawą Polskiej Agencji Kosmicznej, która działa od 2014 roku. Główna siedziba instytucji znajduje się w Gdańsku.

Grają w „nogę” jedną nogą. Amp futbol #PolskaToWięcej

Zagrać w nogę bez nogi? Nie ma problemu, wystarczy tylko jedna. Poznajcie amp futbol, czyli rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po...

zobacz więcej

POLSA (ang. Polish Space Agency) składa się z różnych departamentów odpowiedzialnych za poszczególne projekty badawcze. Są to między innymi Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych, Departament Krajowego Programu Kosmicznego czy Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej.

Chociaż Polska do tej pory nie wysłała na orbitę żadnej swojej rakiety, to w czasach, kiedy sektor kosmiczny otwiera się nawet na prywatne firmy, rządowe wsparcie dla badań kosmicznych wydaje się bardzo przyszłościowe.

POLSA ma w założeniu wspierać polskie działania sektora kosmicznego. Podczas startu Polskiej Agencji Kosmicznej zostały przedstawione główne zadania dla tej instytucji. Są to wspieranie rozwoju oraz promocja potencjału instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego, działania na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnej w pracy administracji publicznej oraz udział w projektach wzmacniających potencjał obronny kraju.

Zakład karny, czyli miejsce do którego nikt nie chce trafić #PolskaToWięcej

Zakład karny to miejsce, do którego nikt nie chce trafić. Niestety te miejsca są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa społecznego. Ośrodki karne...

zobacz więcej

Współpraca międzynarodowa


Polska Agencja Kosmiczna współpracuje również z innymi agencjami kosmicznymi ze świata. Przykładem takiej współpracy jest przynależność do Konsorcjum SST, które realizuje jedną z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej. Zadaniem SST jest obserwacja i śledzenie obiektów kosmicznych, co zwiększa rozwój kompetencji sektora kosmicznego.

POLSA ściśle współpracuje ponadto z Francuską Agencją Kosmiczną, a także włoską, ukraińską czy izraelską. Zarząd POLSA podjął też rozmowy na temat nawiązania współpracy z największą agencją kosmiczną na świecie - NASA.

W kosmosie przyszłość


POLSA wierzy w rozwój rodzimej myśli technicznej, którą będzie można zastosować w projektach kosmicznych. Z tego powodu propaguje kosmonautykę wśród uczniów i studentów. Instytucja prowadzi programy stażowe dla studentów oraz wiele ciekawych zajęć dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednym z nich jest program „Kosmoszkoła” podczas którego uczniowie są zaznajamiani z pracą agencji oraz uczestniczą w warsztatach przybliżających im zagadnienia związane z kosmosem oraz technologiami kosmicznymi. Wszyscy zainteresowani mogą również wziąć udział w kursach prawa kosmicznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej