RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kiedy z Azowstalu wyjdą ostatni obrońcy?„Wkrótce, nawet nie w ciągu kilku dni”

Wszyscy obrońcy Azowstalu mają opuścić swoją redutę (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT)
Wszyscy obrońcy Azowstalu mają opuścić swoją redutę (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT)

W najbliższym czasie zostaną wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla kanałów telewizyjnych. Przyznał jednocześnie, że zginęło bardzo wielu ukraińskich lotników, którzy próbowali dostarczyć obrońcom Mariupola artykuły żywnościowe i amunicję.

Ostrzał szpitala w Trościańcach. Zidentyfikowano dwóch czołgistów

Państwowe Biuro Śledcze podało, że ustaliło dwóch żołnierzy 1 Pułku Czołgów 2 Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy brali udział...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Cywile zostali wywiezieni, lekarze wywiezieni, wywiezieni zostali też ciężko ranni i ranni. W najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu – oświadczył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent nie powiedział, ilu jeszcze żołnierzy ukraińskich przebywa w Azowstalu. Dodał tylko, że samych pograniczników było tam 400.

Zełenski zaznaczył, że zginęło bardzo wielu ukraińskich lotników, którzy próbowali dostarczyć obrońcom Mariupola artykuły żywnościowe i amunicję. – Przez wiele tygodni piloci śmigłowców, wiedząc, że 90 proc. z nich nie wraca, lecieli tam. Straciliśmy bardzo wielu lotników – powiedział.

Zobacz także: „Pętla wokół Azowstalu się zacieśnia”. Rodziny uwięzionych żołnierzy apelują do świata

Uwięzili dziecko ukraińskiej żołnierki, aby zmusić ją do współpracy

Agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadzili operację specjalną w jednej z wiosek obwodu czernihowskiego zajętego przez Rosjan....

zobacz więcej

Sekcja ukraińska BBC przytoczyła informację rosyjskiego resortu obrony, że z Azowstalu wywieziono prawie 2 tys. obrońców, z których wszyscy są obecnie w niewoli; ranni trafili do szpitala.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Zobacz także: „Niech zobaczy to cały świat”. Ostatni obrońcy Mariupola [GALERIA]

Ukraińcy budują linię obrony na granicy. Stawiają betonowe bloki

Umacniamy granicę z Białorusią; stawiamy na całej długości betonowe bloki – poinformował w piątek mer Żytomierza Serhij Suchomłyn cytowany przez...

zobacz więcej

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko oznajmił, że otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy.

Zobacz także: Rosjanie zrzucili na Azowstal bomby fosforowe [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej