RAPORT

Wojna na Ukrainie

Z ratusza wyciekły dane mieszkańców. „Sporadycznie numery kont i PESEL”

Nie wiadomo dlaczego urzędnik skopiował bazę danych o mieszkańcach (fot. Shutterstock)
Nie wiadomo dlaczego urzędnik skopiował bazę danych o mieszkańcach (fot. Shutterstock)

Burmistrz Wronek poinformował o wycieku danych osobowych z urzędu. Miał to zrobić jeden z pracowników ratusza. Według urzędu dane te „ograniczają się wyłącznie do imion, nazwisk, adresów zamieszkania. Sporadycznie obejmują również numery kont bankowych i numery PESEL”. O sprawie powiadomiono Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Ukradli niemieckim celnikom miliony euro. W końcu wpadli [WIDEO]

Policjanci dolnośląskiego CBŚP i „pezety” Prokuratury Krajowej rozwiązali sprawę kradzieży z włamaniem do niemieckiego Urzędu Celnego. Do zdarzenia...

zobacz więcej

Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór poinformował, że w dniach 9-12 maja doszło do „wykonania nieautoryzowanej kopii danych osobowych z komputera służbowego przez jednego z pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wronki”. „W związku z tym, że 12 maja 2022 r. pendrive z danymi został zwrócony przez osobę trzecią, jesteśmy zmuszeni uznać, że mogło nastąpić ich nieuprawnione przejęcie” – dodał.

Burmistrz ujawnił, że wśród dokumentów, które zostały wyprowadzone poza urząd, znajdują się sprawy związane m.in. z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi (rozliczenia czynszów i mediów), mieszkańcami wspólnot (rozliczenia) oraz pisma do mieszkańców (informacje o rozliczeniach, informacje o zmianach w opłatach, wezwania do zapłaty, zwrot wadium, o zwrot lokalu, aneksy do umów, przyznanie mieszkania z zasobów gminy).

Cyberprzestępcy nie próżnują. Kolejne sposóby na kradzież danych i pieniędzy

zobacz więcej

W komunikacie wskazano, że dane zawarte we wskazanych dokumentach „ograniczają się wyłącznie do imion, nazwisk, adresów zamieszkania (…) sporadycznie obejmują również numery kont bankowych i numery PESEL”.

Burmistrz poinformował, że o incydencie powiadomiono Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. „Podjęliśmy również odpowiednie kroki, aby zminimalizować skutki naruszenia w postaci przeprowadzenia ponownego szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych oraz szeregu czynności uniemożliwiających wystąpienie podobnej sytuacji w przyszłości” – przekazał.

Burmistrz podkreślił, że na razie nie otrzymał żadnych sygnałów, że dane zostały upublicznione lub w jakikolwiek sposób wykorzystane przez osoby niepowołane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej