RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prośba do watykańskiego hierarchy. Chodzi o Ukraińców deportowanych do Rosji

Kard. Pietro Parolin (fot. rzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)
Kard. Pietro Parolin (fot. rzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin podczas wizyty w Kijowie zapoznał się z dowodami rosyjskich zbrodni – poinformowała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Papież Franciszek: Wojna jest zawsze porażką ludzkości

– Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog...

zobacz więcej

Kościelny hierarcha spotkał się z Denisową, która poinformowała go, jak podano, że w siedmiu ukraińskich obwodach Rosjanie prowadzą działania wojenne, a na pozostałe regiony spadają rosyjskie rakiety.

Parolin usłyszał też od ukraińskiej rzecznik praw człowieka, że Rosjanie dokonują na Ukrainie zbrodni, wyniszczają naród ukraiński, gwałcą kobiety i dzieci. Denisowa powiedziała też, że Rosjanie z terenów okupowanych nielegalnie i przymusowo deportowali w głąb Rosji milion 300 tysięcy Ukraińców, wśród nich 230 tysięcy dzieci.

Denisowa poprosiła kardynała, aby Watykan spróbował wpłynąć na Kreml, by ten przekazał Ukrainie dokładne listy deportowanych osób i umożliwił wywiezienie deportowanych do krajów trzecich. Ukraińska rzecznik praw człowieka zaprosiła papieża Franciszka i kardynała Parolina do złożenia wizyty na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej