RAPORT

Wojna na Ukrainie

Schroeder zrezygnował, czy go wyrzucono? Przyjaciel Putina odchodzi z Rosnieftu

Gerhard Schroeder zostanie objęty unijnymi sankcjami? (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Gerhard Schroeder zostanie objęty unijnymi sankcjami? (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie będzie już zasiadać w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft – podaje w piątek dziennik „Tagesspiegel”, powołując się na komunikat tego przedsiębiorstwa. Po ostatnich „kłopotach” w Berlinie kremlowski lobbysta ma też zamiar pozwać niemiecki rząd.

Olaf i Gerhard. Dwie strony tego samego kompromitującego medalu

Sprzeciw Olafa Scholza wobec embarga na rosyjskie surowce energetyczne i dostaw broni ciężkiej sprawia, że na Kremlu jest on wciąż postrzegany jako...

zobacz więcej

Gerhard Schroeder był przez lata szefem rady nadzorczej Rosnieftu.

Tajemnicze odejście Schroedera z Rosnieftu


„Nie ma możliwości przedłużenia jego mandatu w radzie nadzorczej” – przekazała w piątek w oszczędnym komunikacie rosyjska firma.

Anonimowe źródła agencji Reutera przekazały, że odejście Schroedera, wraz z którym radę nadzorczą Rosnieftu opuścił także niemiecki biznesmen Matthias Warnig, nastąpiło po wcześniejszej rezygnacji ze stanowisk pięciu wiceszefów rady nadzorczej Rosnieftu, obcokrajowców.

Nie chcą go już nawet w Bundestagu


W czwartek Bundestag odebrał Schroederowi niektóre z przywilejów przysługujących mu jako byłemu szefowi rządu Niemiec. Komisja budżetowa postanowiła zlikwidować jego biuro, a jego pracownicy mają zająć się innymi zadaniami. Powodem tej decyzji były bliskie i długoletnie kontakty Schroedera z rosyjskimi władzami.

Czytaj więcej: Ile rocznie niemiecki budżet płacił na utrzymanie Schroedera Jak informuje w piątek „Tagesspiegel”, Schroeder zamierza wystąpić z powództwem przeciwko cofnięciu mu tych przywilejów.

Były kanclerz Niemiec na czarnej liście UE?


Także w czwartek Parlament Europejski zaapelował o wpisanie Schroedera na listę sankcji w przypadku, jeśli będzie on nadal zajmować stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych, pomimo trwającej wojny na Ukrainie – przypomina z kolei „Spiegel”.

Zobacz także: Rosyjskie eldorado byłego kanclerza Niemiec

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej