RAPORT

Wojna na Ukrainie

Małpia ospa rozpowszechnia się w Europie

Charakterystycznym objawem małpiej ospy jest wysypka (fot. CDC/Getty)
Charakterystycznym objawem małpiej ospy jest wysypka (fot. CDC/Getty)

Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia Zjednoczonego Królestwa potwierdziła 11 nowych przypadków małpiej grypy w Wielkiej Brytanii - przekazał minister zdrowia Sajid Javid. Wcześniej potwierdzono dziewięć przypadków zakażenia wirusowego, które miały zazwyczaj łagodny przebieg.

Zaczyna się od wysypki. Małpia ospa w kolejnych europejskich państwach

Ponad 10 europejskich państw potwierdziło odnotowanie zakażeń małpią ospą na swoim terytorium. Europa została postawiona w stan gotowości w połowie...

zobacz więcej

Brytyjski minister zdrowia zapewnił, że uzyskano szczepionkę, która jest skuteczna przeciw wirusowi małpiej grypy.

Pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony również w Niemczech.

Jak poinformował w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa.

Czym jest małpia ospa


Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana jest przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej