RAPORT

Pogarda

Prezydenci Polski i Słowenii za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE

Prezydenci Polski i Słowenii spotkali się w Belwederze(fot. PAP/Mateusz Marek)
Prezydenci Polski i Słowenii spotkali się w Belwederze(fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Nie mam żadnych wątpliwości, że szósty pakiet sankcji wobec Rosji powinien zostać przyjęty; liczę na to, że będzie to zarazem taki pakiet sankcji, który będzie dla Rosji dotkliwy i który będzie tym kolejnym krokiem w kierunku zatrzymania jej agresji na Ukrainę – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem w Belwederze. Duda zauważył, że mimo pandemii, która dotknęła oba kraje, współpraca gospodarcza między nimi wraca szybko na normalną ścieżkę.

„Patriota i wojownik”. Premier Słowenii pod wrażeniem Morawieckiego

Polska ma prawdziwego patriotę i wojownika jako premiera – napisał w piątek na Twitterze premier Słowenii Janez Jansza o szefie polskiego rządu...

zobacz więcej

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że szósty pakiet sankcji powinien zostać wprowadzony, jeśli zależy nam na rozwiązaniach pokojowych. Pomaganie Ukrainie i sankcje nakładane na Rosję są według prezydenta najlepszym rozwiązaniem, ale zauważył też, że państwa, które są częściowo lub całkowicie zależne od rosyjskich dostaw, mają z tym trudność.

– My mamy lepszą sytuację, że przewidywaliśmy niebezpieczeństwa energetyczne ze strony Rosji, wyciągnęliśmy wnioski z szantażu gazowego, jaki Rosja kiedyś wobec Ukrainy stosowała – powiedział prezydent.

Borut Pahor zapewnił o słoweńskim wsparciu; podkreślił, że Słowenia również szuka dróg do uniezależnia się od rosyjskich źródeł energii.

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji.

Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty; na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich.

Szósty pakiet sankcji: dwa obozy w UE

\
W UE wyłoniły się dwa obozy państw, które są sceptyczne wobec niektórych elementów propozycji Komisji Europejskiej. W pierwszym najbardziej aktywne są Węgry, które sprzeciwiają się planom nałożenia embarga ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. W tej grupie są też Czechy i Słowacja.

UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo Unii na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej