RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Nieprawdziwe i zmanipulowane informacje”. Resort sprawiedliwości o artykułach w „Rz” i WP

Artykuł w WP.pl dotyczył ministra Zbigniewa Ziobry (fot. PAP/Karol Zienkiewicz)
Artykuł w WP.pl dotyczył ministra Zbigniewa Ziobry (fot. PAP/Karol Zienkiewicz)

W materiale prasowym pod tytułem „Wciąż za długo czekamy na sprawiedliwość. Polska na 27. miejscu w Unii Europejskiej", zamieszczonym 19 maja na portalu Rp.pl oraz 20 maja w „Rzeczpospolitej” „Polacy wciąż za długo czekają na sprawiedliwość” znalazły się nieprawdziwe i zmanipulowane informacje – przekazało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. W innym komunikacie zarzucono kłamstwo artykułowi dla portalu WP.pl.

„Panie Tusk, dość kłamstw”. Premier Morawiecki przypomniał spotkania ze zbrodniarzem

Panie Donaldzie Tusku, dość kłamstw – zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o imporcie rosyjskich produktów...

zobacz więcej

Resort ocenia, że autorka tekstu dla „Rzeczpospolitej” przedstawia dane, mające stworzyć fałszywe wrażenie, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem czasu rozstrzygania postępowań sądowych. Tytuł tekstu na portalu Rp.pl sugeruje, że wręcz na ostatnim miejscu w Unii. W rzeczywistości opublikowane przez Komisję Europejską zestawienie danych o pracy wymiaru sprawiedliwości (raport Justice Scoreboard) nie daje podstaw do takiego twierdzenia.

W artykule nie podano informacji, że Polska wypada dobrze lub bardzo dobrze w zdecydowanej większości przedstawionych w raporcie zestawień dotyczących sądownictwa – wskazano. „Zajmujemy na przykład drugie miejsce wśród państw UE pod względem rozstrzygania spornych spraw cywilnych i handlowych, trzecie miejsce – gdy brane są dodatkowo pod uwagę sprawy administracyjne, czy również trzecie miejsce pod względem szybkości rozstrzygania spraw o naruszenie znaków towarowych UE” – informuje ministerstwo.

„W zestawieniu dotyczącym czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem pierwszej instancji Polska plasuje się w środku unijnej stawki. Wyprzedza między innymi Francję, Włochy, Portugalię, Szwecję, Rumunię i Czechy. Z kolei przywołany w artykule wskaźnik spraw w toku nie świadczy o rzekomej przewlekłości postępowań lecz liczbie spraw przypadających na 100 mieszkańców. Wskaźnik ten był w Polsce wysoki z powodu dużego wpływu spraw do sądów w latach 2018-19” – podkreślono.

Według ministerstwa manipulacją jest podawanie w kontekście reformy sądownictwa danych z zakresu ochrony konsumenta. „Sugeruje to, jakoby minister sprawiedliwości odpowiadał za tę problematykę. W rzeczywistości zestawienie w raporcie nie dotyczy sądownictwa, lecz decyzji administracyjnych wydanych przez organy ochrony konsumentów” – zaznaczono.

Żaryn: Rosji zależy na zmianie odbioru wojny na Ukrainie przez Polaków

W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji rosyjskich działań dezinformacyjnych; Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz...

zobacz więcej

MS: Nieprawdziwe informacje


„W związku z tym zwracamy się o zaprzestanie podawania nieprawdziwych informacji, które wprowadzają czytelników w błąd i świadczą o braku rzetelności dziennikarskiej” – zaapelowano.

Resort przekazał także, że zażądał sprostowania od redakcji WP.pl po publikacji artykułu „Ziobro pochwalił się, że sądy działają szybciej. Chwilę wcześniej zmienił sposób liczenia statystyk”. Skierowano też wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych.

„Publikacja portalu zawiera kłamstwo, że przyśpieszenie pracy sądów w 2022 roku średnio o prawie dwa miesiące jest efektem zmiany sposobu obliczania statystyk. Kłamstwem jest również twierdzenie jakoby wynik ten był »statystycznym trikiem«”. W rzeczywistości skrócenie czasu postępowań o prawie dwa miesiące (dokładnie 1,6 miesiąca) wynika z niezmiennego od lat sposobu liczenia. Stosuje się w nim średni czas trwania postępowań w wybranych kategoriach spraw w I instancji. To wskaźnik opracowany w 2013 roku i od tamtej pory jego definicja nie była modyfikowana – podano w komunikacie.

Nieprawdziwy jest także zarzut, że doszło do zaburzenia porównywalności wyników pracy sądów. Wskaźnik średniego czasu postępowań w wybranych kategoriach spraw w I instancji wyniósł w pierwszym kwartale 2022 roku 5,5 miesiąca. Można go porównać z przygotowanym w identyczny sposób wskaźnikiem z 2021 roku (7,1 miesiąca), jak też z wielu lat poprzednich – głosi oświadczenie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Wobec tych faktów twierdzenie, jakoby Minister Sprawiedliwości oszukiwał ludzi stanowi naruszenie dóbr osobistych. Ani autor ani redakcja przy przygotowywaniu publikacji, nie zwrócili się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska. Świadczy to o złej woli i elementarnym braku rzetelności dziennikarskiej, co z pewnością będzie wpływało na ocenę bezprawności działania portalu w toku postępowania o ochronę dóbr osobistych” – oceniono.

Poza zamieszczeniem sprostowania redaktor naczelny portalu, autor publikacji oraz wydawnictwo zostali wezwani do zamieszczenia przeprosin oraz przekazania 30 tys. zł na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?”. Jeśli nie zostanie to spełnione sprawa trafi na drogę postępowania sądowego – ostrzega resort.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej