RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk manipuluje ws. Szwecji i Finlandii w NATO [WIDEO]

Donald Tusk podczas wystąpienia na Uniwersytecie Zielonogórskim, mówiąc o agresji Rosji na Ukrainę wskazywał, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO zwiększy także bezpieczeństwo Polski. Zaatakował przy tym Mateusza Morawieckiego: stwierdził, że szef rządu zwlekał z wyrażeniem aprobaty dla rozszerzenia Sojuszu. To nieprawda.

„Panie Tusk, dość kłamstw”. Premier Morawiecki przypomniał spotkania ze zbrodniarzem

Panie Donaldzie Tusku, dość kłamstw – zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o imporcie rosyjskich produktów...

zobacz więcej

Szwecja i Finlandia złożyły w środę wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Aby dalszy proces mógł ruszyć, muszą one teraz zostać rozpatrzone przez wszystkie 30 krajów członkowskich.

Turcja, członek NATO, wyraża zastrzeżenia dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii; zarzuca im wspieranie kurdyjskich organizacji separatystycznych.

Tak Tusk mija się z prawdą


W czwartek w czasie „wykładu” na Uniwersytecie Zielonogórskim szef Platformy Obywatelskiej był pytany przez uczestniczkę, co sądzi o rozszerzeniu Sojuszu i jakie będą tego skutki w kontekście wojny na Ukrainie.

– Zobaczcie: wszyscy są entuzjastycznie nastawieni do tego. Ale nie (Mateo) Salvini, ale nie (Marine) Le Pen, nie prezydent (Recep Tayyip) Erdogan. Zobaczcie, jaki to jest idealny, kolejny test: jesteś prozachodni, jesteś demokratą, to jesteś za tym, żeby Szwecja i Finlandia była w NATO – mówił były premier.

Wskazywał, że Szwedzi są dużo lepiej przygotowani do wojny niż duża część państw NATO, szczególnie w Europie, więc ich przystąpienie będzie dużym wzmocnieniem militarnym – także dla Polski.

W swojej wypowiedzi zawarł jednak sugestię, że polskie władze niezbyt chętnie spoglądały w kierunku nowych członków Sojuszu.

– Cieszę się, że wreszcie, późno – nie wiem skąd to opóźnienie – ale zdaje się, że dzisiaj lub wczoraj premier Mateusz Morawiecki wydusił wreszcie to, że Finlandia i Szwecja to są pożądani partnerzy w NATO – powiedział polityk w Zielonej Górze.

Co o Szwecji i Finlandii mówił Mateusz Morawiecki?


Premier Mateusz Morawiecki wcale nie zwlekał z wyrażeniem aprobaty dla procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii. Krótko przed „wykładem” Tuska szef rządu na konferencji PISM Strategic Ark zadeklarował nawet, że „w przypadku ataku na Szwecję lub Finlandię podczas ich procesu akcesyjnego Polska przyjdzie im z pomocą”. Ale głos zabierał wcześniej niż twierdził w Zielonej Górze Tusk.

Już 12 maja, gdy prezydent Sauli Niinistö i premier Sanna Marin wydali wspólnie oświadczenie w sprawie „niezwłocznego” przystąpienia Finlandii do NATO, Morawiecki pogratulował Finom decyzji. Zapewnił, że Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu. Z kolei 16 maja – a więc również przed tym, co twierdził Donald Tusk – premier wypowiedział się w sprawie Szwecji. „Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO” – napisał, zapewniając, że Polski rząd „w pełni popiera wniosek”. Zobacz także: Tusk z Rosją szantażował Litwę? Szokujące słowa senatora PO o rafinerii w Możejkach [WIDEO]
teraz odtwarzane
„#Jedziemy” | Senator PO przyznał, że Tusk z Rosjanami szantażował Litwę?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej