RAPORT

Wojna na Ukrainie

Posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich ponownie odsłonięte

Posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich (fot. tt/@michaldworczyk)
Posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich (fot. tt/@michaldworczyk)

Ponownie odsłonięto posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Poinformował o tym w sieciach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowyj. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „„to symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy”. Jak dodał, „jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd”. Szef kancelarii prezydenta Michał Dworczyk podziękował „za ten ważny dla Polski gest”.

Czas Orląt. 100 lat temu rozpoczęła się obrona Lwowa

100 lat temu, 31 października 1918 r., rozpoczęły się walki ukraińsko-polskie we Lwowie. W obronie miasta bohaterską kartę zapisała ochotnicza...

zobacz więcej

Andrij Sadowy napisał, że „w historii między Ukraińcami i Polakami było wiele kart. I choć te stare przypadki często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, to skutecznie wykorzystywał to też nasz wspólny wróg”.

„Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd” – napisał mer Lwowa.

Zakończył słowami „Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!”.

Do informacji odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. „Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Szef rządu wyraził zadowolenie, że „wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią”. „To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli – jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd” – stwierdził premier.Odnośnie lwów wypowiedział się także szef kancelarii prezydenta Michał Dworczyk. „Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina! – napisał na Twitterze. Minister kultury i dziedzictwa narodowego napisał w mediach społecznościowych, że „to wzruszająca, ważna chwila”. „Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskiej” – dodał Piotr Gliński. W latach 70. kamienne lwy zostały usunięte przez władze sowieckie. W 2005 r. uroczyście poświęcono i odsłonięto Cmentarz Orląt Lwowskich bez figur lwów. Dopiero w grudniu 2015 r. lwy wróciły na swoje historyczne miejsce, ale już niebawem zostały zamknięte drewnianymi deskami.

Zobacz także: Natura odsłoniła rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej