RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zniszczyłem go!” Takiej klęski Rosjan jeszcze nie było

Ukraina broni się od 86 dni (fot. twitter.com/ua_industrial, /MrKovalenko)
Ukraina broni się od 86 dni (fot. twitter.com/ua_industrial, /MrKovalenko)

W sieci pojawiają się kolejne filmy pokazujące rosyjskie wraki na Ukrainie. Obrońcy kraju otrzymują kolejne dostawy broni i skutecznie eliminują wozy bojowe wroga. Ukraińcy zamieścili też w sieci wideo obrazujące potężne straty Rosjan zaatakowanych niedawno podczas próby sforsowania rzeki Doniec Siewierski.

Ukraińcy zachwyceni. „Polska amunicja krążąca ma coś, czego nie ma nikt na świecie”

Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polski sprzęt. „Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga” – dodał z kolei szef MON Ukrainy. Polska...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny alarmuje, że działania Rosji to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla krajów NATO.

Rosjanie utrzymują wysoką intensywność ostrzałów rakietowych, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę – powiedział. Przyznał, że unikając bezpośrednich starć i stosując takie metody, wrogowie wciąż niszczą bloki, szkoły, a niekiedy całe miasta.

Zobacz także:   Kolejny wstrząsający dowód zbrodni Rosjan. Rozstrzelali mężczyzn, są filmy

Jednocześnie Rosjanie ponoszą duże straty. Według ukraińskiego dowództwa od początku wojny zginęło już ponad 28 tys. wysłanników Putina. Armia Federacji Rosyjskiej straciła też m.in. 1263 czołgi i 3090 pojazdów opancerzonych.

„Na tym filmie z Ukrainy można zobaczyć brytyjskie pociski rakietowe Brimstone” – napisał jeden z dziennikarzy. Stwierdził, że z dużą celnością uderzają one nawet w ruchome rosyjskie cele.

Zobacz także:   „Berliner Zeitung”: Zachodnia opinia publiczna ma obsesję ws. Putina

„Zniszczyłem go!” – pochwalił się na innym z nagrań młody Ukrainiec, który przy pomocy wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW „unieruchomił” rosyjski bojowy wóz piechoty BMP-2. W sieci zamieszczono też film pokazujący, co pozostało po nieudanej rosyjskiej próbie sforsowania rzeki na wschodzie Ukrainy.

Kilka dni po tym, jak świat obiegła informacja, że Ukraina wygrała bitwę o przeprawę na rzece, w sieci krąży film przedstawiający szczegółowy obraz zniszczeń. Zdaniem wielu to najbardziej spektakularna porażka Rosjan od początku wojny.

Mogli tam stracić prawie całą batalionową grupę taktyczną.Kolejne nagranie pokazujące skuteczność dronów w walce z Rosjanami. Zdjęcia przejętego sprzętu Rosjan pokazała też na Twitterze ukraińska Straż Graniczna. Rosyjski BMP-2 został też trafiony w obwodzie charkowskim. „Dla większości mojego pokolenia ta wojna będzie centralnym, najważniejszym wydarzeniem w ich życiu” – przyznał młody ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko, którego profil w mediach społecznościowych obserwuje ponad 1,2 mln internautów. Mobilna jednostka ukraińska uderzyła też w rosyjski konwój dostawczy na wschodzie kraju. Jak czytamy, „zniszczyła co najmniej jedną ciężarówkę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej