RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dane GUS ws. ogólnego klimatu koniunktury

W budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł minus 14 (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz)
W budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł minus 14 (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz)

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do kwietniowego – podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym komunikacie.

Koniunktura na rynku mieszkaniowym lepsza niż przed epidemią

Koniunktura na rynku mieszkaniowym jest już lepsza niż przed epidemią – ocenia HRE. Wskazuje, że po części jest to efekt nadrabiania zaległości i...

zobacz więcej

„W maju br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w kwietniu. W większości badanych obszarów sygnalizowana jest poprawa składowych »prognostycznych«, w przypadku »diagnostycznych« poprawa lub brak zmian” – podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Jak zwrócono uwagę, najbardziej korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja, natomiast najbardziej pesymistycznie podmioty z sekcji budownictwo.

W przetwórstwie przemysłowym w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ukształtował się na poziomie minus 9,6, wyższym od notowanego w kwietniu (minus 11,5). W budownictwie zaś wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł minus 14, a więc nieco wyżej niż w kwietniu, gdy było to minus 15,4 proc.

Prezes banku Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura

Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura - powiedział w niedzielę w radiowej Jedynce prezes Pekao Leszek Skiba. Dodał, że negatywny...

zobacz więcej

W handlu hurtowym w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury był na poziomie plus 0,4 – podobnym jak w kwietniu (0,9). W handlu detalicznym zaś majowy wskaźnik wyniósł minus 5,7, czyli był wyższy niż przed miesiącem (-7,5).

W transporcie i gospodarce magazynowej w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ukształtował się na poziomie -6,1, zbliżonym do sygnalizowanego w kwietniu (-5,8). W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury był w maju na poziomie 5,4 wobec -4,0 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują korzystne oceny koniunktury (5,2), zbliżone do zgłaszanych przez jednostki gastronomiczne (5,5).

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sektorze informacja i komunikacja ukształtowała się na poziomie 12,8, zbliżonym do sygnalizowanego w kwietniu (14,1). W finansach i ubezpieczeniach wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) wyniósł w maju na poziomie plus 18,4, wyższym od notowanego w ubiegłym miesiącu (13,9).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej