RAPORT

Wojna na Ukrainie

Media: Portugalia negocjuje z Polską i Niemcami dostawy gazu z USA

Gazoport w Sines w Portugalii (fot. Jose Manuel Ribeiro / Reuters / Forum)
Gazoport w Sines w Portugalii (fot. Jose Manuel Ribeiro / Reuters / Forum)

Portugalia negocjuje z Polską i Niemcami dostawy gazu – podają w piątek portugalskie media. Gaz ze Stanów Zjednoczonych miałby przechodzić przez terminal w Sines, a następnie mniejszymi statkami trafiałby do innych krajów europejskich.

Spotkanie premierów Polski i Portugalii

Od oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w piątek rano wizyta w Warszawie szefa rządu Portugalii Antonio Costy.

zobacz więcej

Portugalia prowadzi negocjacje „na najwyższym szczeblu” z polskim i niemieckim rządem w sprawie eksportu gazu ze Stanów Zjednoczonych przez port Sines w dystrykcie Setúbal do krajów europejskich, które są najbardziej uzależnione od rosyjskiej energii – podaje „Público”. Według dziennika chodzi o przeładunek surowcana mniejsze statki.

„Badanie techniczne jest kompletne” i mowa jest o „wykonalnym, elastycznym i alternatywnym rozwiązaniu, ponieważ Sines ma korzystne położenie na Atlantyku” – powiedziało źródło rządowe. Jak dodano, „porty Europy Północnej są bardzo zatłoczone i przyjmowanie dużej liczby statków o większej pojemności byłoby ryzykowne”.

Zobacz także: Prezydent Portugalii: Jedność i solidarność są odpowiedzią na rosyjską agresję


Portugalia jako „priorytet” określa przełamanie weta Francji w sprawie przepuszczania gazu z Sines przez Pireneje. Eurodeputowany Pedro Marques uważa, że Francuzom brakuje „woli politycznej”, aby tak się stało.

Zobacz także: Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości


Informację tę potwierdza premier Mateusz Morawiecki, informując, że Portugalia przedstawiła Polsce koncepcję trans-shipingu, czyli przeładowywania gazu skroplonego na mniejsze statki. Szef rządu powiedział na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Portugalii Antonio Costą w Warszawie, że teraz nad tym rozwiązaniem będą pracować zespoły techniczne obu krajów.

– Polska – z naszymi możliwościami teraz dzięki rozbudowie terminala w Świnoujściu, budowie nowego połączenia Baltic Pipe (…) – staje się takim centrum gazowym – powiedział w piątek Morawiecki.

– Jeśli moglibyśmy otrzymywać dodatkowy gaz, który byłby dystrybuowany, czy to po Polsce, czy do naszych zachodnich bądź południowych sąsiadów to taką współpracą z Portugalią jesteśmy jak najbardziej zainteresowani. Musimy tylko dobrze uzgodnić wszelkie warunki techniczne – dodał polski premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej