RAPORT

Pogarda

PO chce jednej listy opozycji. Grodzki: Gwarancja zwycięstwa

Tomasz Grodzki i Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Tomasz Grodzki i Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

– Wspólna lista opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych to największa gwarancja zwycięstwa nad PiS – powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Wierzę w mądrość przywódców politycznych, a pozycje negocjacyjne, które przyjmują, to jest naturalna rzecz w polityce – dodał.

Niemcy o Rosji i gazie Putina: Myliliśmy się

Wolfgang Schaeuble (CDU) w wywiadzie dla telewizji ARD przyznał, że on sam i „wszyscy pomylili się” w ocenie Rosji. Skrytykował też byłego...

zobacz więcej

Lider PO Donald Tusk po raz kolejny zaapelował do innych formacji opozycyjnych o wspólny start w następnych wyborach parlamentarnych. – Zjednoczeni na pewno wygramy – przekonywał szef Platformy.

Tomasz Grodzki, pytany w piątek w radiu Zet, czy opozycja powinna wystartować z jednej listy, odpowiedział: „To po pierwsze jest pytanie do liderów partyjnych, ale pierwszy krok 25 maja ma się zdarzyć właśnie w Senacie".

Zobacz także ->  Kosiniak-Kamysz o politycznej grze Tuska. „To wystawianie się na strzał”

Nawiązał w ten sposób do wspólnej deklaracji samorządowców z Ruchu „TAK! Dla Polski” oraz czterech partii: PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 dot. decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów; ma ona zostać podpisana 25 maja.

PO, PSL, Lewica i Hołownia


Marszałek podkreślił też, że w izbie działa tzw. pakt senacki.

Ukraińcy zachwyceni. „Polska amunicja krążąca ma coś, czego nie ma nikt na świecie”

Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polski sprzęt. „Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga” – dodał z kolei szef MON Ukrainy. Polska...

zobacz więcej

– My od dwóch i pół roku udowadniamy, że mając pięć komponentów naszej demokratycznej większości potrafimy się spoić i potrafimy, mimo różnych zdań (...) swoją misję w Senacie odegrać i to w zasadzie bezbłędnie – zauważył.

Chodzi o tzw. pakt senacki zawarty przed wyborami z 2019 roku z inicjatywy współtworzonego przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem bloku Lewicy. W jego ramach Lewica, PSL i PO zgodziły się nie wystawiać w poszczególnych okręgach przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu, dzięki czemu udało się opozycji zdobyć większość w izbie wyższej.

Zobacz także ->  „Berliner Zeitung”: Zachodnia opinia publiczna ma obsesję ws. Putina

Grodzki ocenił, że siły wchodzące w skład paktu udowodniły, że był on dobrym pomysłem.

– Co więcej, chcemy go rozbudować tak, by większość nie stanowiła 51 czy już w tej chwili 52 głosów, tylko 64. (...) PiS też to wie, że ten pakt działa, że zjednoczona opozycja to dla nich niebezpieczeństwo, dlatego rozważają i przebąkują o majstrowaniu przy ordynacjach wyborczych, co im nic nie da – stwierdził.

„Donald, poczekaj”


Marszałek pytany był też o słowa lidera Polski 2050 Szymon Hołowni dotyczące wspólnej listy opozycyjnej.

Ważna decyzja sądu. Areszt dla rosyjskiego kontrolera ze Smoleńska

Jak ustalił portal tvp.info, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie postanowieniem z dnia 17 maja 2022 r. zastosował wobec podejrzanego...

zobacz więcej

W środę Hołownia pytany w Polsat News, co odpowie liderowi PO na jego apel o jednej liście, odparł: „To samo, co zawsze: Donald, poczekaj".

– Zawsze, jak rozmawiam z Donaldem Tuskiem słyszę to samo: ja nie dogmatyzuję jednej listy, ty nie dogmatyzujesz dwóch list, będzie czas, jak przyjdą wybory – powiedział Hołownia, relacjonując przebieg rozmów z Tuskiem.

Zobacz także ->  Tusk z Rosją szantażował Litwę? Szokujące słowa senatora PO o rafinerii w Możejkach [WIDEO]

– Ja wierzę w mądrość przywódców politycznych, przede wszystkim najbardziej doświadczonego polityka, który wie, jak wygrywa się z PiS, czyli Donalda Tuska – powiedział Grodzki.

– Wierzę. że te pozycje negocjacyjne, które poszczególne partie przyjmują, to jest rzec naturalna w polityce – dodał. Podkreślił, że w Senacie były robione „wstępne symulacje", według których „jak jest jedna lista, to jest największa gwarancja zwycięstwa".

– Takie symulacje wiem, że robią też poszczególne partie i nie ma co tu zakłamywać rzeczywistość – dodał marszałek Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej