RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy walczą z wysokimi kosztami energii. Cena biletów ostro w dół

Tańsze bilety między innymi na metro i pociągi drugiej klasy (fot. Pixabay)
Tańsze bilety między innymi na metro i pociągi drugiej klasy (fot. Pixabay)

Bundestag zatwierdził bilet o wartości 9 euro dla podróżujących koleją w transporcie lokalnym i regionalnym. Bilet będzie oferowany od czerwca do sierpnia. Rząd, który przeznacza na ten cel 2,5 mld euro, chce tanim biletem złagodzić skutki wzrostu kosztów energii w Niemczech.

Niemcy o Rosji i gazie Putina: Myliliśmy się

Wolfgang Schaeuble (CDU) w wywiadzie dla telewizji ARD przyznał, że on sam i „wszyscy pomylili się” w ocenie Rosji. Skrytykował też byłego...

zobacz więcej

Bilety specjalne będą dostępne w czerwcu, lipcu i sierpniu. Cena za miesiąc wynosi 9 euro. Według Deutsche Bahn bilety można również kupić na wszystkie trzy miesiące jednocześnie – informuje telewizja ARD.

Bilety mają być dostępne od poniedziałku za pośrednictwem aplikacji DB Navigator i wszystkich innych cyfrowych kanałów kolejowych. Będą dostępne w ok. 5,5 tys. automatów biletowych Deutsche Bahn i w ponad 400 centrach podróży DB na stacjach kolejowych.

Posiadacze biletu za 9 euro mogą podróżować z nim we wszystkich autobusach, tramwajach, pociągach metra, pociągach podmiejskich, pociągach komunikacji lokalnej i regionalnej na terenie całych Niemiec – niezależnie od tego, czy są one obsługiwane przez Deutsche Bahn, czy innych operatorów. Bilet jest ważny tylko w drugiej klasie.

Nie można korzystać z przejazdów dalekobieżnych pociągami ICE, Intercity i Eurocity, zielonymi pociągami Flix ani autobusami dalekobieżnymi.

Oprócz odciążenia z powodu wysokich cen energii ma to być kampania próbna, której celem jest przyciągnięcie większej liczby pasażerów i zachęcenie ich do rezygnacji z samochodów.

Decyzję Bundestagu musi jeszcze zatwierdzić Bundesrat (Rada Federalna).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej