RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie szkolą ukraińskich nauczycieli. „Przymusowa integracja”

Rosyjscy okupanci próbują zaprowadzać swoje porządki (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA)
Rosyjscy okupanci próbują zaprowadzać swoje porządki (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA)

Około 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach Ukrainy przechodzi obecnie szkolenia, które mają ich przygotować do nauczania według „rosyjskich standardów” – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Kasparow: Zmiany w Rosji mogą się zacząć pod wpływem klęski militarnej i sankcji

Przemiany w Rosji mogą nastąpić, gdy dojdzie do klęski militarnej na Ukrainie, która będzie szokiem dla Rosjan, i gdy jej gospodarka odczuje wpływ...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Okupanci kontynuują proces przymusowej integracji ukraińskich dzieci z Rosją. W tym celu narzucają naszym placówkom edukacyjnym na czasowo okupowanych terytoriach program nauczania zgodny z »rosyjskimi wzorcami«” – napisała Denisowa na Facebooku.

Rzeczniczka praw człowieka podkreśliła, że tego rodzaju działania są niezgodne z normami prawa międzynarodowego, w szczególności z Konwencją o prawach dziecka i Konwencją genewską o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

Pod koniec kwietnia władze obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy przekazały doniesienia, że w kilku okupowanych rejonach (powiatach) tego regionu Rosjanie zamierzają wznowić zajęcia w szkołach na podstawie własnych programów nauczania i kontynuować je do 7 czerwca.

„Nauczyciele z miejscowości zajętych przez wroga spotykają się z przemocą i naciskami, związanymi z próbami wprowadzenia nauczania w języku rosyjskim i według niezrozumiałych standardów. Jest to kontynuacja kolonialnej polityki prezydenta Rosji Putina wobec obywateli Ukrainy” – ocenił wówczas rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej