RAPORT

Pogarda

Spotkanie premierów Polski i Portugalii

Najnowsze

Popularne

Od oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w piątek rano wizyta w Warszawie szefa rządu Portugalii Antonio Costy.

Prezydent Portugalii: Polacy dają przykład solidarności, czym jest europejski duch

Muszę szczerze podziękować Polsce i Polakom za przyjęcie już milionów uchodźców – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Portugalii...

zobacz więcej

Premier Portugalii podkreślił konieczność wzmacniania obronności Europy oraz wyraził pełną solidarność i podziw wobec tego w jaki sposób Polska pomaga Ukrainie i jak przyjęła uchodźców.

Costa zaznaczył również, że Portugalia zamierza wspierać Polskę w jej wysiłkach humanitarnych –proszę zawsze liczyć na naszą pomoc - podkreślił premier Portugalii, mówiąc również, że najlepszą pomocą jaką Unia Europejska może dać Ukrainie jest jedność – Putin był zdziwiony tym jak bardzo Europa była zjednoczona i jak zareagowała –dodał.

Premier Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zapewnienie jedności, ale i jak najszybsze odejście od rosyjskich źródeł energii i konsekwentne kontynuowanie stosowania sankcji wobec Rosji.

Przypomniał także, że dzięki temu, że rząd Polski był przewidujący w ostatnich pięciu latach dziś jesteśmy dostarczycielem bezpieczeństwa dla innych.

– Pomagając Ukrainie realizujemy nasze wspólne marzenie o zjednoczonym kontynencie – powiedział Mateusz Morawiecki i dodał, że miejsce Kijowa i miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej.

Plan dla Ukrainy i restrykcje dla Rosji. Morawiecki przedstawił założenia [WIDEO]

Szybkie wejście do Unii Europejskiej, 100 miliardów euro na odbudowę infrastruktury kraju, wsparcie inwestycji, a także bezpieczeństwo i...

zobacz więcej

Zjednoczeni musimy dać Ukrainie nadzieję


Polski premier zapewnił, że „całe NATO i Unia Europejska stoją murem za Finlandią i Szwecją” oraz powiedział, że „Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować Rosję ze względu na jej zbrodniczą politykę”.

Premier Morawiecki wskazał również, że naszym obowiązkiem jest danie Ukrainie nadziei na jak najszybszą odbudowę kraju. –Nasze kraje leżą na dwóch krańcach Europy, ale nasze spotkanie pokazuje niezwykłą jedność naszej wspólnoty – zwrócił się Morawiecki do premiera Costy.

Premier mówił, że Polska opowiada się za ambitną Unią Europejską, ale by Europa była wielka potrzebuje Ukrainy i dlatego Polska stara się przekonywać do tego kanclerza Scholza, gdyż potrzebna jest zgoda 27 państw.

Mateusz Morawiecki po spotkaniu relacjonował, że z premierem Portugalii rozmawiali także o specjalnych rozwiązaniach dla Ukrainy i przyspieszonej ścieżkę wejścia tego kraju do UE. „Jeśli niektóre kraje Unii będą gwałtownie protestowały, to chcemy wypracować razem z Portugalią odpowiedni pakiet, który będzie atrakcyjny dla Ukrainy i pokaże, że miejsce Ukrainy jest w UE” – oświadczył premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej