RAPORT

Wojna na Ukrainie

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w południowo-zachodniej części kraju

IMGW ostrzega przed burzami z gradem (fot. arch.PAP/Abaca, zdjęcie ilustracyjne)
IMGW ostrzega przed burzami z gradem (fot. arch.PAP/Abaca, zdjęcie ilustracyjne)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w południowo-zachodniej części kraju. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla czterech województw: części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego.

Premier: Dziś rolnik to zawód podwyższonego ryzyka, rząd ma je minimalizować

Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że rolnik to zawód podwyższonego ryzyka; obowiązkiem rządu jest to ryzyko minimalizować i gwarantuję, że wywiążemy...

zobacz więcej

Burze z gradem mogą wystąpić w piątek od godz. 16. Jak podkreślono, największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych z piątku na sobotę.

Burze, grad i nawałnice mogą wyrządzić olbrzymie szkody w uprawach i przekreślić wysiłek sadowników oraz rolników.

Lubuskie


Zgodnie z ostrzeżeniem prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, początkowo od 10 do 15 mm, a w nocy od 15 do 25 mm.

Z kolei porywy wiatru początkowo będą dochodzić do 70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Natomiast w nocy do 90 km/h, a lokalnie do 100 km/h. Miejscami może padać grad.

Zjawiska są prognozowane od godz. 16 w piątek do godz. 4 w sobotę (21 maja). Prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 80 proc.

Dolnośląskie


Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm, oraz porywy wiatru, początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych.

Ze względu na dynamiczny przebieg sytuacji ostrzeżenie może ulec zmianie.

Śląskie


W piątek wieczorem i w nocy w części woj. śląskiego spodziewane są burze, którym będzie towarzyszył silny wiatr, a miejscami także grad – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia. Alert obowiązuje od godziny 18 w piątek do 7 w sobotę.

Yakecan uderzył w Urugwaj. Piana morska pokryła kurort [WIDEO]

Kurort nadmorski miasta Punta del Este na południu Urugwaju został pokryty we wtorek pianą morską wyrzuconą na brzeg. Doszło do tego, po tym jak...

zobacz więcej

Według Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie burze spodziewane są zarówno na południu woj. śląskiego (powiaty bielski, cieszyński, żywiecki i Bielsko Biała), w centrum regionu (Bytom, Chorzów, Katowice, Gliwice, powiaty gliwicki, mikołowski i pszczyński, Tychy, Zabrze, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, okolice Tarnowskich Gór), jak i w subregionie zachodnim (Jastrzębie–Zdrój, Rybnik i powiat rybnicki, Żory, powiaty wodzisławski i raciborski) oraz na północy (powiat lubliniecki).

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Opolskie


Zdaniem meteorologów IMGW burzom początkowo będą towarzyszyły opady od 10 do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy, a w nocy do 25 litrów oraz wiatr wiejący początkowo z prędkością do 70 km/h.

W nocy siła wiatru wzrośnie do 90, a lokalnie do 100 km/h. Miejscami może spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk synoptycy szacują na 80 procent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej