RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żołnierze pułku Azow nadal w Azowstalu. Trwa „pewna operacja” [WIDEO]

Zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar poinformował, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie zakładów metalurgicznych i że trwa „pewna operacja”, której nie będzie nagłaśniał. Zapewnił postal Ukraińska Prawda, że się nie poddaje. Nie wiadomo jednak, ilu żołnierzy jest jeszcze w kombinacie.

Ukraińscy żołnierze z Azowstalu trafili do rosyjskiego aresztu

Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy. To wojskowi ewakuowani z zakładów...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Dziś jest 85. dzień wojny. Wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładu Azowstal. Trwa pewna operacja, o której szczegółach nie będę informował. Dziękujemy całemu światu, dziękujemy Ukrainie za poparcie. Zobaczymy się – powiedział Pałamar.

Kilkunastosekundowe wideo z jego przesłaniem Ukrainska Prawda opublikowała na komunikatorze Telegram.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Zobacz także: „Zagrożenie po bombardowaniach Azowstalu”


Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

Rosjanie zrzucili na Azowstal bomby fosforowe [WIDEO]

Rosjanie użyli bomb zapalających lub fosforowych przeciwko ukraińskim żołnierzom na terenie Azowstalu – poinformował na Telegramie doradca mera...

zobacz więcej

Kombinat Azowstal, którego broniły pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony poddało się do 1700 ukraińskich żołnierzy z zakładów stalowych Azowstalu, ale nieznana liczba pozostaje nadal w zakładach.

„Gdy Rosja zabezpieczy kontrolę nad Mariupolem, prawdopodobnie przerzuci swoje siły, by wzmocnić działania w Donbasie. Silny opór ukraiński w Mariupolu od początku wojny oznacza, że rosyjskie siły w tym rejonie muszą zostać ponownie wyposażone i odświeżone, zanim będą mogły zostać efektywnie rozmieszczone. Może to być długotrwały proces, jeśli miałby zostać przeprowadzony dokładnie” – podał brytyjski resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak napisano, „rosyjscy dowódcy są jednak pod presją, by w sposób widoczny osiągnąć cele operacyjne. Oznacza to, że Rosja zapewne szybko przerzuci swoje siły bez odpowiedniego przygotowania, co grozi im dalszymi stratami”.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej