RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finlandia przygotowuje się na ataki Rosji. Boją się „polskiego scenariusza”

Patrol na fińsko-rosyjskiej granicy (fot. Giulio Paletta/UCG/Universal Images Group via Getty Images)
Patrol na fińsko-rosyjskiej granicy (fot. Giulio Paletta/UCG/Universal Images Group via Getty Images)

Rząd Finlandii zdecydował się podwoić liczbę przeszkolonych do pracy w straży granicznej. Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na granicę z Rosją i do straży przybrzeżnej. Teraz rocznie kursy kończy ok. 60-70 osób. Od nowego roku kursantów będzie ok. 120.

Ukraińcy zachwyceni. „Polska amunicja krążąca ma coś, czego nie ma nikt na świecie”

Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polski sprzęt. „Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga” – dodał z kolei szef MON Ukrainy. Polska...

zobacz więcej

Fiński rząd przygotowuje się na możliwe ataki hybrydowe i wykorzystanie migrantów do celów politycznych. Resort przypomniał o zagrożeniach podobnych jakie miały miejsce na polskiej granicy z Białorusią.

Skierowany do konsultacji projekt nowelizacji prawa o straży granicznej i o stanach nadzwyczajnych zakłada przede wszystkim możliwość zamknięcia przejść granicznych w kryzysowej sytuacji.

Zobacz także:   CNN o tajnych analizach NATO: Ukraina ma szanse odbić Krym

Według minister spraw wewnętrznych Finlandii Kristy Mikkonen dla celów przyjmowania uchodźców podlegających ochronie międzynarodowej miałoby pozostać otwarte tylko jedno przejście. Byłoby to zgodne z porozumieniami międzynarodowymi, których stroną jest Finlandia.

Minister przypomniała przy tym, że przekraczanie granicy poza przejściami jest nielegalne.

Finlandia chce zbudować dużą zaporę na granicy

Fiński rząd coraz poważniej rozważa postawienie zapory na granicy z Federacją Rosyjską. Teraz na liczącej ponad 1,3 tys. km granicy znajdują się...

zobacz więcej

W ubiegłym roku Polska całkowicie zablokowała granicę dla migrantów przedostających się przez Białoruś - odnotował dziennik „Helsingin Sanomat”.

Unia wsłuchiwała się w głos tych, którzy sprzeciwiali się działaniom polskich służb. Z drugiej strony było wyraźne zrozumienie Brukseli dla blokowania nielegalnych imigrantów, których na granice UE przywozili funkcjonariusze białoruskiego reżimu (za przyzwoleniem Rosjan).

Na miejscu pojawił się więc dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri, który - jak ujawniono - „był pod wrażeniem środków zastosowanych w celu zabezpieczenia granicy”.

Zobacz także:   Broń z Polski robi furorę. Fenomen systemów Piorun i Warmate

Finowie chcą się więc przygotować. Zgodnie z propozycją nowelizacji władze zyskałaby teraz uprawnienia do wykorzystania prywatnych terenów przygranicznych dla celów budowy mocniejszego ogrodzenia (obecne stanowi jedynie pewnego rodzaju barierę dla zwierząt) czy w sytuacji nadzwyczajnej wprowadzenie zakazu czy ograniczeń w przemieszczeniu się.

Cała fińsko-rosyjska granica liczy ok. 1,3 tys. km. Legalnie granicę tę przekroczyć można w 10 miejscach. Część przejść jest tymczasowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej