RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zdeformował jej twarz. Apelacja od wyroku ws. brutalnego pobicia ekspedientki Żabki

Prokuratura odwołała się od wyroku sądu (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Prokuratura odwołała się od wyroku sądu (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Prokuratura Radom–Wschód odwołała się od wyroku sądu w sprawie brutalnego pobicia ekspedientki sklepu Żabka w Radomiu. Główny oskarżony został skazany na sześć lat więzienia. Zdaniem śledczych to zbyt niska kara w stosunku do popełnionego przestępstwa.

Pijany na hulajnodze spowodował kolizję. Dostał słony mandat

20-latek, który do domu wracał na hulajnodze elektrycznej, wymusił pierwszeństwo i uderzył w renault. Okazało się, że był pijany; miał 1,8 promila...

zobacz więcej

Jak poinformowała p.o. prokuratora rejonowego Małgorzata Witkowska, sprawa brutalnego pobicia ekspedientki wróci na wokandę. Prokuratura złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego w Lublinie, w której podważyła zapadły w styczniu wyrok Sądu Okręgowego w Radomiu.

– Prokuratura zarzuciła sądowi błąd w ustaleniach faktycznych i rażącą niewspółmierność orzeczonej kary w stosunku do popełnionego przez oskarżonego przestępstwa – przekazała prok. Witkowska. Dodała, że śledczy wnieśli o zmianę kwalifikacji czynu przyjętej przez sąd i orzeczenie surowszej kary pozbawienia wolności.

Odmówiła mu sprzedaży papierosów


We wrześniu 2020 r. Michał K. pobił sprzedawczynię sklepu Żabka przy ul. Chrobrego, bo odmówiła mu sprzedaży papierosów, gdyż sklep był już nieczynny. Jak wynikało z zapisu monitoringu, mężczyzna wyszedł wtedy na zewnątrz, chwycił stojącą obok sklepu drewnianą europaletę i kilkakrotnie uderzając nią w drzwi wejściowe, wybił szybę.

„Łowcy Głów” zatrzymali jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

Poznańscy „Łowcy Głów” zatrzymali jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. Obywatel Węgier Zoltan Plank ukrywał się od ośmiu lat....

zobacz więcej

Gdy kobieta wybiegła ze sklepu, napastnik brutalnie ją zaatakował. W jej obronie stanął jej 19–letni syn i jego kolega. Oni również zostali pobici przez 38–latka i dwóch innych mężczyzn.

Niedługo po pobiciu mężczyzna, który w trakcie zdarzenia przebywał na urlopie w Polsce, wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej pracował. Został ujęty po siedmiu miesiącach ukrywania się, podczas przekraczania granicy francusko–hiszpańskiej.

Brutalnie pobił kobietę


Według śledczych mężczyzna kopał ofiarę w twarz, a potem uderzył leżącą na ziemi kobietę 25–kilogramową drewnianą paletą. Spowodował tym dotkliwe i liczne obrażenia kości twarzy. Efektem jest znaczna deformacja twarzy pokrzywdzonej i trwałe zeszpecenie.

Właśnie w związku z tym prokurator ocenił, że 38–latek, atakując kobietę w ten sposób, naraził ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i usiłował dokonać jej zabójstwa. Przestępstwo to zagrożone jest karą więzienia na czas nie krótszy niż osiem lat, karą więzienia 25 lat albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Autobus szkolny zderzył się z ciężarówką, są poszkodowani

Na drodze gminnej w miejscowości Krubki-Górki pod Wołominem (Mazowieckie) doszło do zderzenia autobusu szkolnego z samochodem ciężarowym –...

zobacz więcej

Michałowi K. zarzucono także umyślne uszkodzenie mienia. Według śledczych mężczyzna rzucając paletą w drzwi sklepu, dokonał ich uszkodzenia, powodując straty ok. 600 zł.

Jednocześnie – jak ustalono – nieco wcześniej spowodował zniszczenia w innym sklepie w Radomiu. Awanturował się, rozbił regał z lustrami i stojące na półkach butelki z alkoholem o wartości blisko 1 tys. zł.

Proces


Proces Michała K. rozpoczął się w październiku 2021 r. Na pierwszej rozprawie oskarżony przyznał się do pobicia i przeprosił poszkodowanych. Nie przyznał się natomiast do usiłowania zabójstwa.

Na tej samej rozprawie poszkodowana ekspedientka powiedziała, że poprzez obrońcę zawarła z oskarżonym ugodę i otrzymała od niego odszkodowanie, podobnie jej syn. Podkreśliła też, że mimo iż blizny pooperacyjne na twarzy są widoczne, nie czuje się oszpecona przez oskarżonego. Pod koniec stycznia zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zdecydował o zmianie kwalifikacji czynu z usiłowania zabójstwa na pobicie z zamiarem wywołania uszczerbku na zdrowiu. Wymierzył oskarżonemu karę łączną sześciu lat więzienia.

Zdaniem prokuratury Michał K. wyczerpał jednak swoim zachowaniem znamiona przestępstwa artykułu kodeksu karnego, który mówi o usiłowaniu zabójstwa. Stąd apelacja z wnioskiem o takie zakwalifikowanie czynu, co wiązałoby się jednocześnie z surowszą karą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej