RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąd: Zarzuty NIK ws. wyborów kopertowych były chybione

Sąd oddalił zarzuty NIK (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Sąd oddalił zarzuty NIK (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Sąd uznał, że zarzuty Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyborów kopertowych były chybione – donosi „Rzeczpospolita”. Dziennik ujawnił, że NIK prawomocnie przegrał sprawę z prokuraturą; ta nie dopatrzyła się ani szkody wielkich rozmiarów, ani działania na szkodę zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Chodzi o druk ponad 30 mln kart do głosowania na planowane korespondencyjne wybory prezydenckie w 2020 r. Wytwórnia miała to zrobić bez umowy z ministrem spraw wewnętrznych i administracji na podstawie polecenia premiera.

Rząd: Decyzje ws. wyborów korespondencyjnych zgodne z prawem

Decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – oświadczyło Centrum...

zobacz więcej

We wrześniu zeszłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie po czterech miesiącach postępowania sprawdzającego odmówiła wszczęcia śledztwa. Uznała, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Prokuratura wyliczyła, że wysokość szkody PWPW wyniosła 173 tys. 089 zł, a nie, jak podała NIK, 1,4 mln zł. A szkoda niższa niż 200 tys. zł nie jest przestępstwem z art. 296 kodeksu karnego, a więc znacznej szkody w obrocie gospodarczym – przypomina dziennik.

Sąd o zarzutach NIK ws. wyborów kopertowych


NIK w zażaleniu na postanowienie zarzuciła prokuraturze błąd, wyliczając szkodę tym razem na ponad 532 tys. zł. Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym pod koniec kwietnia postanowieniu przyznał jednak rację prokuraturze.

Tomczyk: Obalimy ten rząd. Nie myślimy o niczym innym

Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej ujawnił, że jego partia „wyrzuciła w kosmos wybory kopertowe po to, żeby osłabić PiS, a nie żeby PiS...

zobacz więcej

Sędzia Anna Wielgolewska w uzasadnieniu wskazała, że nie można oceniać działania zarządu PWPW w oderwaniu od ówczesnej sytuacji - ogłoszenia stanu epidemii w Polsce i jej konsekwencji dla tych decyzji.

Polecenie druku milionów kart do głosowania wydał premier 16 kwietnia 2020 r. Dla PWPW była ono wiążące i niezaskarżalne.

Sąd wskazał, że nawet gdyby wytwórnia odmówiła, i tak musiałaby je zrealizować – pisze „Rzeczpospolita”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej