RAPORT

Wojna na Ukrainie

To najdroższy samochód świata. Mercedes z 1955 r. sprzedany za rekordową sumę

Mercedes Coupé 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku (fot.  RM Sotheby’s)
Mercedes Coupé 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku (fot. RM Sotheby’s)

Mercedes z 1955 r., który istnieje tylko w dwóch egzemplarzach, został sprzedany za rekordową w branży samochodowej sumę 135 mln euro – ogłosił dom aukcyjny RM Sotheby's. Aukcja miała charakter poufny i odbyła się w muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. To teraz najdroższy samochód świata, a według wielu rankingów także najpiękniejszy.

Rekord na polskim rynku sztuki. „Abakany” łakomym kąskiem

Za dzieło Magdaleny Abakanowicz pod tytułem „Bambini” – 83 rzeźby przedstawiające sylwetki dziecięce – na wtorkowej aukcji Polswiss Artu zapłacono...

zobacz więcej

135 mln euro to najwyższa suma, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji, trzykrotnie większa od poprzedniego rekordu. W 2018 r. Ferrari 250 GTO z 1962 r. wylicytowano za 48 mln dolarów (ok. 45 mln euro).

Najdroższy samochód, ale nie najdroższy przedmiot w ogóle


Według RM Sotheby's Mercedes 300 SLR znajduje się teraz także w pierwszej dziesiątce najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach. Absolutnym rekordem szczyci się obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, sprzedany w listopadzie 2017 r. za ponad 450 mln dolarów.

Mercedes 300 SLR sprzedany w szczytnym celu


„Najpiękniejszy samochód świata” kupił prywatny kolekcjoner. Dochód z transakcji ma być przeznaczony na utworzenie fundacji, która będzie finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Drugi z istniejących egzemplarzy tego Mercedesa jest w zbiorach muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

Zobacz także: Samochody z drugiej ręki drożeją w szalonym tempie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej