RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kosiniak-Kamysz o politycznej grze Tuska. „To wystawianie się na strzał”

Władysław Kosiniak-Kamysz był wicepremierem w rządzie Donalda Tuska (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Władysław Kosiniak-Kamysz był wicepremierem w rządzie Donalda Tuska (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Iść po wyborcze zwycięstwo „flankami” zamiast „wrzucania wszystkich do jednego worka niezależnie od poglądów” – to projekt Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider ludowców surowo ocenia propozycję Donalda Tuska, by opozycja utworzyła jedną listę wyborczą. Jego zdaniem to „wystawianie się na strzał” – mówi w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Tusk o wyborach: PO z KOD „przypilnują” wyników [WIDEO]

Na spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Zielonej Górze jedna z uczestniczek zwróciła politykowi uwagę, że opozycja wygra wybory tylko wtedy, kiedy...

zobacz więcej

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego był pytany, czy to prawda, że Donald Tusk prowadzi polityczną grę i poza mediami nie proponuje PSL jednej listy wyborczej opozycji. Kosiniak-Kamysz odparł, że Donald Tusk, i wcześniej Grzegorz Schetyna, mają ten sam kierunek: „jedna lista, jeden blok i tu się nic nie zmieniło, Platforma nigdy tego w rozmowach nie ukrywała”.

Kosiniak-Kamysz „nie dziwi się” Tuskowi


„Wiadomo, że to jest strategia, która dla ich formacji przyniesie największe korzyści. Ja się nie dziwię, że z tym wychodzą. Tyle, że to jest nieskuteczne dla przejęcia władzy w Polsce. I tutaj toczymy polemikę - i publicznie i między sobą, w kuluarach. Uważamy, i mamy na to badania naukowe bazujące na polskich i europejskich doświadczeniach, że wystawianie jednej listy – czyli wrzucanie wszystkich do jednego worka niezależnie od poglądów i tylko jeden wspólny mianownik odsunięcia tych, co dzisiaj rządzą – jest nieskuteczne. To jest wystawianie się na strzał” – stwierdził Kosiniak-Kamysz. Dodał, że od ponad dwóch lat proponuje, by iść po zwycięstwo „flankami”. „Przynajmniej z dwóch stron otaczamy przeciwnika, ale mówimy też po co i z czym idziemy, z jakim programem, z jakimi ustawami. Na przykład zaproponowaliśmy ustawę, dzięki której rodzice dzieci chorych na SMA mogli zbierać pieniądze na lek ratujący życie i nie płacić za niego podatku...” – powiedział.

Jak PSL wypada w ostatnich sondażach? Ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza w sporych tarapatach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej