RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjscy okupanci zamykają w łagrach, wywożą na wschód. Liczby są przerażające

Agresor przygotował się do deportacji zawczasu (fot. Shutterstock)
Agresor przygotował się do deportacji zawczasu (fot. Shutterstock)

Rosjanie deportowali z zajętych przez siebie terenów Ukrainy ponad 1,3 mln obywateli – ujawniła pełnomocniczka ukraińskiego rządu ds. praw człowieka Ludmiła Denysowa. Według niej okupacyjna administracja planuje przymusowe wysiedlenie z tego obszaru przynajmniej 2 mln mieszkańców.

Przymusowe wywózki do Rosji i rozdzielanie dzieci z rodzicami. Kijów o działaniach okupanta

Do Rosji i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Rosjanie siłą wywieźli prawie 40 tys. mieszkańców oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola –...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Okupanci urządzają przesłuchania miejscowej ludności i zamykają ludzi w tzw. obozach filtracyjnych – powiedziała pełnomocniczka. - Następnie wywożą ich w najdalsze zakątki Rosji bez dokumentów i bez środków do życia – dodała.

Ludmiła Denysowa podkreśliła, że rosyjska akcja deportacyjna została zawczasu przygotowana. – Mam dokumenty, które to potwierdzają – powiedziała.

Przeczytaj także: Przymusowe wywózki z Ukrainy do obozów w Rosji. Pentagon zabiera głos

Urzędniczka informuje również, że na zagrabionych terytoriach okupanci organizują tzw. przekwalifikowanie nauczycieli, które - jak twierdzą – „ma ich zaznajomić ze standardami przyjętymi w Federacji Rosyjskiej”. Chodzi o to, by zmusić pedagogów do uczenia dzieci według wytycznych kremlowskiej propagandy.

Obligatoryjnym programem „przekwalifikowania” objęto dotąd ponad 3,5 tys. ukraińskich nauczycieli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej