RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kapsuła Starliner w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kapsuła CST-100 Starliner wiezie m.in. zaopatrzenie dla astronautów (fot. PAP/EPA/Joel Kowsky)
Kapsuła CST-100 Starliner wiezie m.in. zaopatrzenie dla astronautów (fot. PAP/EPA/Joel Kowsky)

Firma Boeing wystrzeliła w czwartek wieczorem czasu miejscowego nową kapsułę CST-100 Starliner w bezzałogowym próbnym locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wyniosła ją rakieta Atlas V spółki Boeing-Lockheed Martin United Launch Alliance (ULA).

Kosmiczny taniec czarnych dziur. „Unikatowy obiekt” [WIDEO]

9 miliardów lat świetlnych od Ziemi, w centrum odległej galaktyki aktywnej odkryto parę supermasywnych czarnych dziur. Obiekty obiegają się co dwa...

zobacz więcej

– Starliner jest na orbicie, kieruje się w stronę ISS – poinformował komentator Boeinga Josh Barrett podczas transmisji internetowej NASA z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Według planu w piątek wieczorem Starliner ma dotrzeć do ISS krążącej około 400 km nad Ziemią. Będzie tam od czterech do pięciu dni, po czym powróci na Ziemię. Lądowanie odbędzie się na pustynnym terenie White Sands w stanie Nowy Meksyk.

W kapsule jest urządzenie służące do zbierania danych o warunkach panujących w kabinie podczas podróży, a także ok. 250 kg zaopatrzenia dla załogi stacji kosmicznej – trzech astronautów NASA, astronauty Europejskiej Agencji Kosmicznej z Włoch i trzech rosyjskich kosmonautów.

Podczas poprzedniego lotu testowego Starlinera pod koniec 2019 r., kiedy kapsuła osiągnęła orbitę, błąd w oprogramowaniu skutecznie uniemożliwił statkowi kosmicznemu dotarcie do celu.

Przeczytaj też: Polscy naukowcy rewolucjonizują namierzanie obiektów w kosmosie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej