RAPORT

Wojna na Ukrainie

O zagrożeniach wynikających z agresji Rosji na Ukrainę – ważna narada w BBN [WIDEO]

Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie Sojuszu na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko-ukraińską - to według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha tematy narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.

Ławrow mówi o „wojnie atomowej” i wskazuje na Polskę. Reakcja Pentagonu

Groźby szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa są eskalacyjne, niekonstruktywne i nie jest to sposób, w jaki odpowiedzialne mocarstwo powinno się...

zobacz więcej

Soloch poinformował, że narada była powrotem do podobnych cyklicznych spotkań. – Prezydent zaprosił premiera i ministrów w związku z potrzebą podsumowania wydarzeń ostatnich dni – powiedział Soloch.

Chodzi m.in. o to, dodał, że prezydent udaje się do Davos, gdzie będzie mowa o pomocy dla Ukrainy, jest też po serii spotkań międzynarodowych.

Szef BBN przyznał, że tematem spotkania była kwestia rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję. Soloch wyjaśnił, że nie rozmawiano o tym, czy popierać ten proces, tylko „w jaki sposób”.

Przeczytaj także: Rosjanina zabolał „rak” i „odszkodowanie”. Sugeruje „denazyfikację” Polski

– To jeden z tematów, ale drugi to kontynuacja adaptacji NATO do zagrożeń, jakie wynikają z agresji Rosji na Ukrainę – zaznaczył.

– Chodzi o to, żeby poszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję nie zmarginalizowało kwestii wzmacniania obecności wojskowej NATO na flance wschodniej – dodał.

Przyznał, że tematem narady była też kwestia pomocy dla Ukrainy i europejskich aspiracji tego kraju.

– Chcemy, aby Ukraina uzyskała status kandydata i wsparcie ekonomiczne i systemowe ze strony Unii Europejskiej – powiedział Soloch.

Przedmiotem narady, jak mówił, była też kwestia uchodźcza, a także „scenariusze na przyszłość”. – Jak długo będziemy mieli do czynienia z tą wojną, jakie będą jej konsekwencje dla nas i dla całej Europy – wyjaśnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej