RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żaryn: Rosja nie zrezygnuje z dalszych ataków, wojna będzie kontynuowana

Wojna przeciwko Ukrainie trwa. Kolejne informacje medialne i wywiadowcze pokazują, że Rosja próbuje kontynuować inwazję, ale żadna ze stron – rosyjski agresor ani ukraińska obrona – nie jest w stanie dokonać przełomu na froncie – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn: Rosji zależy na zmianie odbioru wojny na Ukrainie przez Polaków

W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji rosyjskich działań dezinformacyjnych; Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Rzecznik przypomniał, że walki koncentrują się na wschodzie Ukrainy. Kreml próbuje zniszczyć wojska ukraińskie w Donbasie i Ługańsku, licząc na zdobycie całych ukraińskich obwodów. Jednocześnie Rosja przeprowadza ostrzały rakietowe celów położonych na całej Ukrainie. Jak wskazał, „ataki są obliczone na zniszczenie zaplecza logistycznego ukraińskiej obrony oraz zastraszanie społeczeństwa”.

Dodał, że Ukraina podejmuje skuteczną obronę, przechodząc miejscami do kontrofensywy i punktowo wypychając najeźdźców z wcześniej zagrabionych terenów.

„Skuteczność ukraińskiej obrony pozwala na destabilizację planów rosyjskiej inwazji. Wojna, która według założeń miała być prowadzona przez kilka dni i skończyć się wielkim sukcesem Rosji, nie idzie po myśli Kremla. Nawet masowe zbrodnie, często szokujące i przypominające ludobójstwo, nie złamały obrony i morale Ukraińców, którzy walczą o swój kraj” – wskazał Żaryn.

Zobacz także: Żaryn: Działania Kremla będą eskalowały


Jak zaznaczył, „nie oznacza to jednak w żadnej mierze rezygnacji Rosji z dalszych ataków. Wojna będzie kontynuowana. Żadna ze stron nie jest obecnie w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę”.

„Rosyjska propaganda wzmaga antyukraińskie nastroje wśród Polaków”

Rosyjska propaganda kolportuje tezy, które wzmacniają antyukraińskie nastroje w Polsce – ostrzega rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych...

zobacz więcej

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że równolegle do działań wojennych, Rosja prowadzi inną wojnę – informacyjną i psychologiczną. Celem Kremla jest manipulowanie obrazem agresji przeciwko Ukrainie. Rosja, jak wiele razy w historii, próbuje zmyć z siebie odium sprawcy, fałszując prawdziwe przyczyny ataku na Ukrainę. Jednocześnie tuszuje zbrodnie popełniane przez rosyjskich żołnierzy.

„Propaganda Rosji infekuje również opinię publiczną na całym świecie licząc na to, że społeczność międzynarodowa będzie zainteresowana powrotem do robienia biznesów z Rosją i współpracą na wcześniejszych zasadach” – podkreślił rzecznik.

Od reakcji świata zależy, czy Rosja otrzyma przyzwolenie na zbrodnie i agresję przeciwko Ukrainie.

„Osamotnienie Ukrainy, brak wsparcia to zgoda na to, by w przyszłości los Ukrainy podzieliły inne państwa. Podobnie będzie, gdy Zachód uzna, że można wrócić do »normalnych« relacji z Rosją, mimo inwazji, zbrodni i pogwałcenia zasad. Dziś widać, że na Zachodzie istnieją środowiska, które nawet w obliczu wojny dbają o interesy Rosji i dążą do powrotu do współpracy gospodarczej nawet kosztem Ukrainy” – wskazał.

„Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma” – oznajmił Stanisław Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej