RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ktoś celowo rozbił samolot linii China Eastern? Na pokładzie były 132 osoby

Samolot rozbił się w okolicach miasta Wuzhou w regionie Kuangsi.(fot. VCG/VCG via Getty Images)
Samolot rozbił się w okolicach miasta Wuzhou w regionie Kuangsi.(fot. VCG/VCG via Getty Images)

Dane z lotu wskazują na to, że ktoś w kokpicie podjął decyzję o rozbiciu samolotu Boeing 737-800 linii China Eastern ze 132 osobami na pokładzie – twierdzi „Wall Street Journal”, powołując się na swych informatorów. Katastrofa miała miejsce 21 marca br. Wszyscy zginęli.

Katastrofa boeinga w Chinach. Rządowe media ucinają spekulacje

Nie znaleziono osób, które przeżyły katastrofę samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 linii China Eastern Airlinies – poinformowała państwowa...

zobacz więcej

„Samolot zrobił to, co kazał mu zrobić ktoś w kokpicie” – cytuje dziennik osobę zaznajomioną ze wstępną oceną niedysponujących wszystkimi dowodami amerykańskich urzędników. Przypomina, że samolot Boeing 737-800 leciał na dużej wysokości, gdy nagle zaczął się niemal pionowo zniżać i runął w dół.

„Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC), załoga i kontrolerzy ruchu lotniczego nie sygnalizowali niczego nietypowego przed zniżaniem samolotu” – podał „WSJ”.

Nie ma biuletynów serwisowych


Według informatora gazety istnieje możliwość, że ktoś mógł włamać się do kabiny pilotów i celowo spowodować katastrofę, ale China Eastern uważa to za mało prawdopodobne. Władze w Pekinie dotąd nie zgłosiły żadnych problemów mechanicznych lub związanych z kontrolą lotu. Rozbity model boeinga ma jeden z najlepszych rejestrów bezpieczeństwa w lotnictwie komercyjnym.

Katastrofa samolotu w Chinach. Na pokładzie było ponad 130 osób [WIDEO]

Boeing 737 linii China Eastern Airlines lecący z Kunmingu do Kantonu rozbił się w regionie Kuangsi na południu Chin; na pokładzie było 123...

zobacz więcej

„Ani Boeing Co., ani organy nadzorujące bezpieczeństwo lotnicze nie opracowują żadnych biuletynów serwisowych ani dyrektyw bezpieczeństwa związanych z katastrofą. Takie komunikaty byłyby wykorzystywane, gdyby władze uznały, że istnieje potrzeba ostrzeżenia linii lotniczych i pilotów o problemach, jakie napotkała załoga samolotu podczas wypadku, lub wyszczególnienia koniecznych poprawek w samolocie” – wyjaśnia dziennik.

Dokąd leciał samolot?


Odnosząc się do oświadczenia przekazanego przez China Eastern, „WSJ” pisze, że nie ma żadnych dowodów, by w samolocie wystąpiły jakiekolwiek problemy. Także stan zdrowia pilotów i ich rodzin oraz sytuacja finansowa były dobre. „W ostatnich latach Chiny mają bardzo dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa lotów. Przed tym wypadkiem ostatnia katastrofa z ofiarami śmiertelnymi miała miejsce kilkanaście lat temu. (...) Linie China Eastern poinformowały w swoim oświadczeniu, że od 18 lat niezmiennie latają bezpiecznie” – zauważył dziennik.

Boeing 737-800 linii China Eastern Airlines, lecący z Kunmingu do Kantonu, rozbił się w okolicach miasta Wuzhou w regionie Kuangsi. Na pokładzie było 123 pasażerów i dziewięcioro członków załogi. Wszyscy zginęli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej