RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zieja”, serial o kapelanie AK. W niedzielę w TVP1 pierwszy odcinek

Serial o życiu ks. Jana Ziei (fot. TVP)
Serial o życiu ks. Jana Ziei (fot. TVP)

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Premiera filmu o kapelanie Szarych Szeregów [WIDEO]

W jednym z najstarszych włoskich kin, Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach...

zobacz więcej

Serial ukazuje życie ks. Jana Ziei, działacza społecznego, publicysty i pisarza religijnego. Ksiądz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej 1939 roku, powstaniu warszawskim, a także tworzeniu Komitetu Obrony Robotników (KOR). Pełnił posługę duszpasterską jako kapelan wojskowy podczas wojny polsko-bolszewickiej, a także jako kapelan Szarych Szeregów i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.

W swojej działalności nie ulegał fasadowemu patriotyzmowi. W kazaniach głosił, że nie można zabijać nikogo, nawet wrogów, bo to zbrodnia. Kiedy był w wojsku, chciano go rozstrzelać za dezercję i defetyzm. Gdy w latach dwudziestych XX wieku pochował samobójczynię na katolickim cmentarzu, stanął za to przed sądem biskupim. W roku 1926, ignorując istnienie granic państwowych, wyruszył na pielgrzymkę do Rzymu, bez paszportu. Dwadzieścia lat później włączył do swojej rady parafialnej kobietę, co było wówczas zabronione i ponownie otrzymał naganę od biskupa.

Zobacz także: Film o kapelanie Szarych Szeregów wchodzi do kin


– Film kocha buntowników, a Zieja nie był konformistą. Nie godził się na świat zastany. Zapłacił za to dużą cenę. Stworzony do pracy duszpasterskiej, przez większość życia zmuszony był do pracy poza własną parafią. Choć miał poczucie krzywdy, pokornie godził się z tym. Zostawił po sobie kazania, które wyprzedzały swoje czasy i są aktualne do dziś – powiedział reżyser Robert Gliński.

„Zieja”. Premiera filmu stworzonego w hołdzie niezłomnemu duszpasterzowi

Z udziałem twórców i aktorów w Warszawie odbyła się premiera filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. To opowieść o życiu księdza Jana Ziei –...

zobacz więcej

W serialu widzimy rozmowę ks. Ziei z oficerem SB Adamem Grosickim, po tym jak w 1977 roku zostaje wezwany na przesłuchanie. Funkcjonariusz służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Kapłan odmawia. Rozmowa staje się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

W roli tytułowej występują Andrzej Seweryn oraz Mateusz Więcławek. Ponadto na ekranie zobaczymy Zbigniewa Zamachowskiego, Sławomira Orzechowskiego oraz Jakuba Wieczorka. Serial wyreżyserował Robert Gliński, za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, autorem scenariusza jest Wojciech Lepianka, a producentem Włodzimierz Niderhaus.

„Zieja” to koprodukcja Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizji Polskiej, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Lublin.

Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w TVP1 22 maja o godzinie 20:15. Kolejne odcinki w następne niedziele o tej samej porze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej