RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden: Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö, prezydent USA Joe Biden i premier Szwecji Magdalena Andersson (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö, prezydent USA Joe Biden i premier Szwecji Magdalena Andersson (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

– Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO – oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö.

Ile żołnierzy, czołgów i samolotów mają Finlandia i Szwecja? Zobacz zestawienie

Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Turcja chce zablokować przyjęcie tych państw do Sojuszu, a amerykańska...

zobacz więcej

– Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek – zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie swoich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą one do niego.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson odwiedzili Biały Dom dzień po złożeniu wniosków akcesyjnych o członkostwo Sojuszu.

Finlandia i Szwecja do NATO – jest stanowisko Białego Domu

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych....

zobacz więcej

Niinistö powiedział, że decyzja o wstąpieniu do NATO została podjęta przy ogromnym poparciu parlamentarzystów i obywateli. Zapewnił, że Finlandia będzie silnym partnerem w ramach Sojuszu, ponieważ jest to kraj, który „traktuje swoje bezpieczeństwo bardzo poważnie”, a fińska armia jest jedną z najsilniejszych w Europie.

Odnosząc się do zastrzeżeń Turcji wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, fiński prezydent zadeklarował, że Helsinki będą zaangażowane w bezpieczeństwo Ankary, tak jak są zaangażowane we własne bezpieczeństwo. Dodał, że Finlandia sprzeciwia się terroryzmowi i z nim walczy. Oświadczył również, że Finlandia, tak jak i Szwecja oraz USA, silnie wspierają Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Zobacz także: Szwecja i Finlandia w NATO? Jasne stanowisko Białego Domu


Zwracając się do Bidena, Niinistö podziękował „za tworzenie z nami historii”. – Dzisiejsza sytuacja na Ukrainie przypomina nam najmroczniejsze okresy w historii świata. Muszę przyznać, że w tych mrocznych czasach dobrze jest być wśród przyjaciół – powiedziała Andersson.

Erdogan: Dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Ankary

– Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji – oświadczył w...

zobacz więcej

Oba nordyckie kraje przekazały, że bodźcem do podjęcia decyzji o wstąpieniu do NATO była inwazja Rosji na Ukrainę, która wywołała największy od dekad wstrząs dla europejskiego bezpieczeństwa.

Amerykański prezydent stwierdził też, że „Finlandia i Szwecja wzmocnią NATO, a silne NATO jest gwarantem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”. W swoim wystąpieniu podkreślił więzi łączące od lat Sojusz Północnoatlantycki z dwoma nordyckimi krajami oraz siłę tych państw, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i moralnej. Powiedział również, że to, co tworzy siłę NATO, to oddanie wspólnym wartościom i jedność, Jak wskazał, jest to sojusz, w którym obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Amerykański przywódca zapewnił, że wstąpienie do NATO dwóch nowych członków nie stanowi dla nikogo zagrożenia, ponieważ jest to sojusz obronny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Szwecja i Finlandia złożyły w środę wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Aby dalszy proces mógł ruszyć, muszą one teraz uzyskać poparcie wszystkich 30 krajów członkowskich. W czwartek wniosek oficjalnie poparła Estonia. Waszyngton uważa, że tureckie zastrzeżenia są problemem, który zostanie wkrótce rozwiązany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej