
– Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO – oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö.
Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Turcja chce zablokować przyjęcie tych państw do Sojuszu, a amerykańska...
zobacz więcej
– Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek – zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.
Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie swoich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą one do niego.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson odwiedzili Biały Dom dzień po złożeniu wniosków akcesyjnych o członkostwo Sojuszu.
Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych....
zobacz więcej
Niinistö powiedział, że decyzja o wstąpieniu do NATO została podjęta przy ogromnym poparciu parlamentarzystów i obywateli. Zapewnił, że Finlandia będzie silnym partnerem w ramach Sojuszu, ponieważ jest to kraj, który „traktuje swoje bezpieczeństwo bardzo poważnie”, a fińska armia jest jedną z najsilniejszych w Europie.
Odnosząc się do zastrzeżeń Turcji wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, fiński prezydent zadeklarował, że Helsinki będą zaangażowane w bezpieczeństwo Ankary, tak jak są zaangażowane we własne bezpieczeństwo. Dodał, że Finlandia sprzeciwia się terroryzmowi i z nim walczy. Oświadczył również, że Finlandia, tak jak i Szwecja oraz USA, silnie wspierają Ukrainę w jej wojnie z Rosją.
Zobacz także: Szwecja i Finlandia w NATO? Jasne stanowisko Białego Domu
– Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji – oświadczył w...
zobacz więcej
Oba nordyckie kraje przekazały, że bodźcem do podjęcia decyzji o wstąpieniu do NATO była inwazja Rosji na Ukrainę, która wywołała największy od dekad wstrząs dla europejskiego bezpieczeństwa.
Amerykański prezydent stwierdził też, że „Finlandia i Szwecja wzmocnią NATO, a silne NATO jest gwarantem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”. W swoim wystąpieniu podkreślił więzi łączące od lat Sojusz Północnoatlantycki z dwoma nordyckimi krajami oraz siłę tych państw, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i moralnej. Powiedział również, że to, co tworzy siłę NATO, to oddanie wspólnym wartościom i jedność, Jak wskazał, jest to sojusz, w którym obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.
Amerykański przywódca zapewnił, że wstąpienie do NATO dwóch nowych członków nie stanowi dla nikogo zagrożenia, ponieważ jest to sojusz obronny.
Szwecja i Finlandia złożyły w środę wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Aby dalszy proces mógł ruszyć, muszą one teraz uzyskać poparcie wszystkich 30 krajów członkowskich. W czwartek wniosek oficjalnie poparła Estonia. Waszyngton uważa, że tureckie zastrzeżenia są problemem, który zostanie wkrótce rozwiązany.