RAPORT

Wojna na Ukrainie

Macron: Nie można wykluczyć, że wojna rozleje się na Mołdawię

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Felix Zahn/Photothek via Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Felix Zahn/Photothek via Getty Images)

Istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię; musimy chronić integralność terytorialną Mołdawii – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek gości w Paryżu prezydent Mołdawii Maię Sandu.

„Alarm!”. Mołdawia kolejnym celem Putina? [WIDEO]

Czy Mołdawia będzie kolejnym celem zbrodniarza Władimira Putina? Jakie nastroje panują wśród mieszkańców Naddniestrza, którzy codziennie karmieni...

zobacz więcej

Mam nadzieję, że Unia Europejska „szybko zaopiniuje” wniosek Mołdawii o członkostwo w UE, co pozwoli na to, by w najbliższych tygodniach rząd w Kiszyniowie otrzymał „jasną odpowiedź” w tej sprawie – powiedział również Macron.

Sandu przyjechała do Paryża z Brukseli, w której wcześniej w czwartek rozmawiała m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W środę prezydent Mołdawii wygłosiła przemówienie w Parlamencie Europejskim, w którym wezwała kraje UE do wsparcia europejskich aspiracji swojego państwa.

Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Mołdawia, podobnie jak Ukraina i Gruzja, złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. Opinię na jego temat wyda teraz KE, po tym Rada Europejska będzie mogła nadać Mołdawii status państwa kandydującego.

W ostatnim czasie w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii doszło do serii incydentów, które w ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego były prowokacjami Kremla, mającymi na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę. Rosja wspiera Naddniestrze gospodarczo i politycznie, ma tam też około 1,5 tys. żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej