RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Staramy się pomóc”... głosując przeciwko Polsce. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Staramy się pomóc, a kiedy nie można, to przynajmniej nie przeszkadzać – powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk, odnosząc się do kwestii odblokowania pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. W styczniu 2016 roku poparł natomiast decyzję KE odnośnie wszczęcia procedury ochrony praworządności wobec Polski. – Wiem, że Komisja działała w dobrej wierze, nie mam co do tego żadnych wątpliwości – stwierdził wówczas Tusk.

„Wyzwoliciele” z Armii Czerwonej. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Co Donald Tusk myśli o Armii Czerwonej i „wyzwoleniu”, które miało miejsce w 1945 roku? Przypominamy słowa byłego premiera wypowiedziane 1 września...

zobacz więcej

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący KE 13 stycznia 2016 roku na konferencji prasowej po debacie Komisji na temat sytuacji w Polsce poinformował, że Komisja zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa.

– Jak już powiedziałem kilka dni temu, również w Parlamencie Europejskim na spotkaniu z przedstawicielami grup politycznych, Unia Europejska ma prawo i obowiązek angażować się w otwarty i szczery dialog z władzami każdego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli praworządność w danym kraju może być zagrożona – powiedział 19 stycznia 2016 roku Donald Tusk, pełniący wtedy funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Zobacz także: Zamieszanie ws. KPO. „Tuska zdradzili. Dostał informacje za późno”


– Wiem, ze Komisja działała w dobrej wierze, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oczywiście możemy dyskutować o niektórych metodach, o niektórych działaniach, decyzjach Komisji. Niektóre kroki mogły być ładniejsze, niektóre mogłyby być twardsze. Były też dyskusje w łonie kolegium komisarzy na temat harmonogramu tych działań, czy ich ewentualnego zakresu, ale decyzja została podjęta – mówił Tusk.

Donald Tusk kontra Donald Tusk. „Studium hipokryzji” [WIDEO]

Tu, na tym niebie, leciał wczoraj samolot z rosyjski paliwem nuklearnym dla tej rosyjsko-węgierskiej elektrowni jądrowej na Węgrzech (…), dla...

zobacz więcej

– Komisja Europejska podjęła tę decyzje i jestem absolutnie pewien, że to jest decyzja optymalna, którą w pełni popieram bez jakichkolwiek wątpliwości i wahań. Nie chodzi tutaj o to, żeby szukać jakiegokolwiek konfliktu pomiędzy instytucjami. W tym przypadku nie ma to najmniejszego sensu – ocenił wówczas decyzję KE o zastosowaniu wobec naszego kraju tzw. mechanizmu kontroli praworządności.

Tusk: Staramy się pomóc


Teraz z kolei Donald Tusk usiłuje przekonać, że Platforma Obywatelska działa rzekomo dla dobra Polski, wzywając rząd do dostosowania się do warunków stawianych przez KE – by odblokować pieniądze z Funduszu Odbudowy, które wydatkowane mają być w ramach Krajowego Planu Odbudowy. – Opozycja w Polsce jest naprawdę wyjątkowo odpowiedzialna. Staramy się pomóc, a kiedy nie można, to przynajmniej nie przeszkadzać – powiedział Tusk, wskazując, że środki unijne mogą trafić do naszego kraju, jeśli zostanie spełniony warunek zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej SN. Warto też przypomnieć, że w połowie listopada 2021 roku partia Tuska prosiła UE o blokowanie pieniędzy dla naszego kraju. Pięć frakcji Parlamentu Europejskiego – w tym Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Donald Tusk – zwróciło się wówczas do przewodniczącej PE Ursuli von der Leyen o powstrzymanie się od zatwierdzania polskiego KPO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej