RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mazowieckie. Dla uczniów teatr i muzeum za symboliczną złotówkę

W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckiego (fot. Forum/Slawomir Olzacki)
W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckiego (fot. Forum/Slawomir Olzacki)

Symboliczną złotówkę zapłacą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza za bilet do instytucji kultury podległych samorządowi woj. mazowieckiego, m.in. w Warszawie, Radomiu czy Płocku. Zarząd województwa przeznaczył na realizację programu 6 mln zł.

Kultura na wyciągnięcie ręki. Nowy portal Ministerstwa Cyfryzacji

zobacz więcej

– 6 milionów złotych oznacza 6 milionów wejść uczniów do instytucji kultury. Chcemy jeszcze bardziej zachęcić młodzież szkolną do odwiedzenia naszych placówek, by pokazać młodym ludziom kulturalną stronę Mazowsza – powiedział na czwartkowej konferencji w Radomiu wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckiego. Są wśród nich m.in. warszawskie placówki, np. Teatr Polski, Warszawska Opera Kameralna czy Państwowe Muzeum Archeologiczne. W Płocku uczniowie będą mogli kupić bilet za złotówkę do Teatr Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego czy do Muzeum Mazowieckiego. Promocyjna cena ma obowiązywać także m.in. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Ukraina. Rosjanie ukradli złoto Scytów

Z Muzeum Krajoznawczego w Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, okupujący to miasto Rosjanie ukradli eksponaty, w tym kolekcję złota Scytów –...

zobacz więcej

Wsparcie dla kultury dotkniętej pandemią


Program, którego pomysłodawcą był przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, chwalili biorący w czwartkowej konferencji szefowie mazowieckich instytucji kultury. Pieniądze przeznaczone na program mają bowiem wyrównać utracone przychody placówek kultury, głównie w związku z pandemią.

– To znaczne wsparcie dla instytucji kultury w dobie po pandemii, a jednocześnie element, który pozowali na częstsze wyjścia uczniów do placówek i obcowania z tym co oferujmy – powiedział dyr. Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” Włodzimierz Pujanek. Z kolei kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński zauważył, że dzięki wsparciu sponsorów prywatnych i instytucjonalnych placówce udaje się od 13 lat utrzymać darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne.

– Od początku naszej działalności staramy się, by dostęp do naszej oferty był tani albo wręcz bezpłatny, zgodnie z przekonaniem, że udział w kulturze nie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania – stwierdził Tyczyński. Dodał, że teraz dzięki inicjatywie samorządu Mazowsza również działania edukacyjne staną się bardziej dostępne. Wprowadzenie tanich biletów do instytucji kultury podobało się także obecnym podczas konferencji w radomskiej „Elektrowni” uczniom Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. – Bilet za złotówkę to fajna sprawa dla nas, uczniów. Na pewno cena wejściówki zachęci do obejrzenia wystawy czy spektaklu – powiedziała jedna z uczennic.

By móc skorzystać z programu, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Lista instytucji i formularz zgłoszenia są dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach poszczególnych placówek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej