RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent: Ćwiczenia Defender Europe 2022 mają pokazać sprawność sił NATO

Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia; ćwiczenia Defender Europe 2022 mają pokazać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – powiedział prezydent Andrzej Duda. Minister obrony Mariusz Błaszczak ocenił, że są one „oznaką interoperacyjności i wagi, jaką sojusznicy przykładają do bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO”.

Potężne manewry 20 krajów NATO w Polsce. Nie wolno nagrywać konwojów

W niedzielę zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy – poinformował minister...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek w okolicach Nowogrodu (woj. podlaskie) współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji w ramach ćwiczenia Defender Europe 2022, organizowanego przez dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Prezydent powiedział, że podczas polegającego na przeprawie przez Narew ćwiczenia żołnierze synchronizują swoje działania i koordynację sojuszniczą.

– Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie, które zostało dużo wcześniej zaplanowane, ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie –oświadczył prezydent Duda.

Zobacz także: Wspólne manewry Polski, Litwy i Ukrainy


Ocenił, że Defender Europe 2022 to ważny element ćwiczenia współdziałania sojuszniczego w obronie terytorium NATO. – Mam nadzieję, że wszystkim moim rodakom pokazuje to, że jest sojusznicza dbałość o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski – dodał.

„Oznaka interoperacyjności”


– To ćwiczenie pokazuje, że siły sojusznicze budują interoperacyjność – powiedział szef MON. Jak dodał, polscy żołnierze doskonaląc umiejętności zwiększają bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Cel: odstraszanie przeciwnika. Ruszają manewry NATO

Ponad 9 tysięcy żołnierzy weźmie udział w rozpoczynających się w środę kolejnych manewrach NATO w Europie i w USA. Ćwiczenia „Steadfast Defender...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, na wielonarodowy wymiar ćwiczenia i obecność dowódcy V Korpusu US Army gen. broni Johna Kolasheskiego, żołnierzy brytyjskich, francuskich i szwedzkich. – Liczymy, że już niedługo Szwecja dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego i potwierdzimy formalnie to, co mogliśmy zobaczyć przed chwilą – interoperacyjność, współpracę –powiedział szef resortu.

Dodał, że obecność żołnierzy z wielu państw świadczy, że „siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, że nasza aktywność jest dostrzegana”.

„Stoimy ramię w ramię z Polakami”


Podczas konferencji w okolicach Nowogrodu głos też zabrał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. – Jesteśmy gotowi – to jest najważniejsze przesłanie płynące z tego właśnie ćwiczenia. Jesteśmy gotowi jako siły amerykańskie, jako siły europejskie. Wojska amerykańskie i europejskie stoją ramię w ramię z Polakami, dlatego właśnie, że polskie bezpieczeństwo jest dla nas święte – powiedział Brzezinski. Podkreślił, że cały Sojusz Północnoatlantycki stoi u boku Polski po to, by zapobiegać i odstraszać zagrożenie ze Wschodu. – Stany Zjednoczone nigdy nie wysłały tylu oddziałów amerykańskich do Polski – zaznaczył ambasador USA w Polsce.

Defender-Europe pod ostrzałem – trolli i rosyjskiej propagandy

Na poligonie w Drawsku Pomorskim wznowiono organizowane przez armię USA i Polskę ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus. Pełną parą mają ruszyć w...

zobacz więcej

Brzezinski podziękował prezydentowi Dudzie za „bardzo bliskie partnerstwo, ogromne zaangażowanie na rzecz współpracy sojuszniczej i za tak bliską współpracę”. – Przyświeca nam ten sam cel i podzielamy również te same wartości, dlatego pokazujemy to. Mamy też to samo poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia, które chcemy odrzucać od naszych granic. Pokazujemy, że jesteśmy w stanie w sposób zdyscyplinowany ćwiczyć razem, współpracować razem – powiedział.

Ambasador USA w Polsce podkreślił, że „Stany Zjednoczone podzielają wolność, tak jak zdefiniowana ona jest przez Polskę, Polska również podziela to samo poczucie wolności, tak jak ono jest definiowane przez Stany Zjednoczone”.

– Stany Zjednoczone zapewniają i będą bronić wolności Polski, a Polska zapewnia i będzie bronić również wolności Stanów Zjednoczonych. (...) Stoimy razem – ramię w ramię. Szczególnie w tych bardzo trudnych czasach, ponieważ nie wiemy, jaki będzie następny krok Putina – zaznaczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Brzezinski podziękował także Polsce za goszczenie w Polsce 12 tys. 600 amerykańskich żołnierzy, którzy przebywają obecnie w naszym kraju. Jak zaznaczył, to liczba wyższa niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Ambasador podziękował też naszemu krajowi za to, że jest „mocarstwem humanitarnym” i „pokazuje światu, w jaki sposób należy przyjmować i opiekować się uchodźcami”.

teraz odtwarzane
Konferencja prasowa podczas ćwiczeń Defender Europe 2022

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej