RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki: Danielowi Obajtkowi należy się medal, a nie dymisja

Premier Mateusz Morawiecki z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Mateusz Morawiecki z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Prezesowi PKN Orlen za jego działania należy się bardzo dobry medal, a nie dymisja – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o zapowiedź posła KO Cezarego Tomczyka, że złoży do premiera wniosek o odwołanie Daniela Obajtka. Powodem jest sprzedaż części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.

Wyprzedaż Polski. Rząd PO sprywatyzował 950 spółek

Gdy Platforma Obywatelska rządziła Polską, doszło do potężnej wyprzedaży spółek Skarbu Państwa. W 2007 roku Donald Tusk i koalicja PO-PSL...

zobacz więcej

Premier pytany w czwartek o zapowiedź posła KO na konferencji prasowej w Michalinie (woj. mazowieckie) powiedział, że Obajtek doprowadził do tego, że w Polsce powstał „potężny koncern multienergetyczny”, który może taniej kupować ropę na rynkach zagranicznych i „zabezpieczać nas dużo lepiej niż to było kilka lat, a także kilka miesięcy temu, przed zwyżkami cen gazu”.

„Pan prezes Obajtek dokonuje skomplikowanych fuzji, połączeń, akwizycji na rynku międzynarodowym, umacnia siłę polskiego koncernu, naszej chluby, perły w koronie - czyli Orlenu - na rynkach międzynarodowych. Myślę, że za tak przemyślaną strategię, z taką determinacją realizowaną (...) uważam, że należy mu się za to naprawdę jakiś bardzo dobry medal” – powiedział Morawiecki.

PO chciało sprzedać Lotos. Obajtek: Działanie wbrew polskiej gospodarce i racji stanu

To absolutny skandal, to było działanie wbrew polskiej gospodarce i wbrew polskiej racji stanu – takimi słowami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek...

zobacz więcej

Rząd PO chciał sprzedać Rosjanom Lotos


Tomczyka pytano wcześniej w czwartek w Wp.pl o informację RMF FM, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do procesu sprzedaży ponad 53 proc. Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. RMF FM powołało się na odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

„Sprzedaż ogromnej części Lotosu węgierskiemu MOL-owi jest po prostu głupotą, jest naruszeniem strategicznych polskich interesów. W poniedziałek złożę do premiera wniosek, by odwołać Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu. Uważam, że sam premier osobiście powinien wziąć odpowiedzialność za te idiotyczne decyzje, które będą rzutowały na bezpieczeństwo Polski” – oświadczył Tomczyk.

Poseł KO zapomniał jednak lub celowo zataił istotne fakty. Sprzedaż części udziałów wynika z ustaleń pomiędzy Polską a Komisją Europejską, które dotyczyły dywersyfikacji. Cała sprawa została już gruntownie wyjaśniona zarówno przez prezesa Orlenu, jak i przedstawicieli rządu. Być może działa tu jakiś mechanizm projekcji – PO chciała wyprzedać Polski majątek, więc sądzi, że rząd Zjednoczonej Prawicy funkcjonuje na podobnych zasadach.

Suski: Koalicja PO-PSL zastanawiała się, czy wstrzymać budowę gazoportu w Świnoujściu [WIDEO]

– Koalicja PO-PSL zastanawiała się, czy wstrzymać budowę gazoportu w Świnoujściu. Ten rząd od początku mówił, że trzeba się uniezależnić od...

zobacz więcej

Jak wygląda sytuacja?


W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, że w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej