RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uroczystości pogrzebowe 7-letniego Romka zastrzelonego w 1943 roku przez Niemców

Ciało chłopca spocznie blisko rodziców (fot. IPN)
Ciało chłopca spocznie blisko rodziców (fot. IPN)

Na cmentarzu katedralnym w Łomży odbywają się w czwartek uroczystości pogrzebowe niespełna 7-letniego Romka Lenczewskiego, zastrzelonego w październiku 1943 roku przez Niemców we wsi Leńce niedaleko Białegostoku. Dwa lata temu, w ramach prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, szczątki zostały ekshumowane z mogiły na prywatnej posesji w Leńcach. Pochowane zostaną na nekropolii, gdzie spoczywają też rodzice chłopca.

Niemcy zamordowali 7-letniego Romka. IPN odnalazł szczątki małego bohatera

zobacz więcej

Okrutna zbrodnia Niemców


Romuald Mikołaj Lenczewski urodził się 6 grudnia 1936 r. w Łomży. Jak podaje IPN, rodzinny dom Lenczewskich w miejscowości Leńce stanowił w czasie okupacji niemieckiej ważny punkt na mapie siatki AK w Obwodzie Białystok. Był także miejscem ukrywania się zdekonspirowanych członków organizacji.

8 października 1943 r. niespełna 7-letni Romek, widząc zbliżających się do wsi Niemców próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu.

W kierunku chłopca została oddana seria z karabinu maszynowego. Według ustaleń Instytutu, w oparciu m.in. o badania antropologiczne i genetyczne, trafiła go jedna kula (postrzał nie był jeszcze śmiertelny), potem jeden z hitlerowców strzelił do niego jeszcze raz. Zwłoki Niemcy kazali pogrzebać przypadkowemu mieszkańcowi wsi w dole przygotowanym na przechowywanie ziemniaków.

Włosi chcą odszkodowań za niemieckie zbrodnie. RFN pozwała za to... Republikę Włoską

Niemcy skierowały do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze sprawę przeciwko Włochom, które domagają się odszkodowań dla ofiar...

zobacz więcej

Troska o pamięć


„IPN nie zapomni o ofiarach II wojny światowej, nie zapomni o Romku Lenczewskim – chłopcu, który zginął w tragicznych okolicznościach, z miłości do swojej rodziny, z poszukiwania bezpieczeństwa, z miłości do Polski, bo był wychowany w duchu patriotycznym. Ktoś, kto morduje niewinne, bezbronne dzieci, jest barbarzyńcą” – powiedział dziennikarzom przed uroczystością prezes Instytutu Karol Nawrocki.

W sierpniu 2021 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja identyfikacyjna ofiar zbrodni hitlerowskich i komunistycznych, w której wzięli udział krewni Romualda Lenczewskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej