
– Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego – powiedział papież do nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. To przedstawiciele państw, którzy nie rezydują w Rzymie: Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Burundi i Kataru.
Papież Franciszek spotkał się w środę z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, którego żołnierze bronią się obecnie na terenie...
zobacz więcej
Franciszek zauważył, że rozpoczynają oni swoją nową misję
w wyjątkowo trudnym momencie, kiedy nad Europę Wschodnią
nadciągnęła ciemna chmura wojny, która bezpośrednio lub
pośrednio ogarnęła cały świat.
– Po doświadczeniach niszczycielskich skutków dwóch wojen światowych i zagrożeń nuklearnych w okresie zimnej wojny, a także po rosnącym szacunku dla roli prawa międzynarodowego oraz po utworzeniu wielonarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, których celem było zjednoczenie społeczności globalnej, większość ludzi wierzyła, że wojna w Europie jest odległym wspomnieniem – powiedział.
Papież podkreślił, że nawet tragedia tej skali może wydobyć z ludzkości to, co najlepsze i dzięki środkom przekazu wzbudzić poczucie solidarności i braterstwa, skłaniając wiele krajów i osób do niesienia pomocy humanitarnej.
Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu cieszy się w Polsce dużym uznaniem i sympatią. Jego postawa w sprawie ataku Rosji na Ukrainę...
zobacz więcej