RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież Franciszek: Wojna jest zawsze porażką ludzkości

Papież spotkał się z nowymi ambasadorami (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Papież spotkał się z nowymi ambasadorami (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

– Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego – powiedział papież do nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. To przedstawiciele państw, którzy nie rezydują w Rzymie: Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Burundi i Kataru.

Papież spotkał się z żonami oficerów z batalionu Azow

Papież Franciszek spotkał się w środę z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, którego żołnierze bronią się obecnie na terenie...

zobacz więcej

Franciszek zauważył, że rozpoczynają oni swoją nową misję w wyjątkowo trudnym momencie, kiedy nad Europę Wschodnią nadciągnęła ciemna chmura wojny, która bezpośrednio lub pośrednio ogarnęła cały świat.

– Po doświadczeniach niszczycielskich skutków dwóch wojen światowych i zagrożeń nuklearnych w okresie zimnej wojny, a także po rosnącym szacunku dla roli prawa międzynarodowego oraz po utworzeniu wielonarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, których celem było zjednoczenie społeczności globalnej, większość ludzi wierzyła, że wojna w Europie jest odległym wspomnieniem – powiedział.

Papież podkreślił, że nawet tragedia tej skali może wydobyć z ludzkości to, co najlepsze i dzięki środkom przekazu wzbudzić poczucie solidarności i braterstwa, skłaniając wiele krajów i osób do niesienia pomocy humanitarnej.

– Myślę w szczególności wielu krajach, które obecnie przyjmują uchodźców z terenów objętych konfliktem, nie licząc się z kosztami. Widzieliśmy, jak rodziny otwierają swoje domy dla innych członków rodziny, przyjaciół, a nawet dla tych, których nie znają – przypomniał papież.

Polacy zabrali głos ws. papieża Franciszka

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu cieszy się w Polsce dużym uznaniem i sympatią. Jego postawa w sprawie ataku Rosji na Ukrainę...

zobacz więcej

Braterstwo i solidarność


Franciszek zauważył, że na świecie toczy się wiele innych konfliktów, którym poświęca się niewiele lub w ogóle nie poświęca się uwagi, zwłaszcza w mediach. Zaapelował o solidarność w imię ludzkiego braterstwa.

Wskazał, że odnosi się to nie tylko do sytuacji wojny i gwałtownych konfliktów, ale także do innych niesprawiedliwości nękających rodzinę ludzką, jak zmiany klimatyczne, ubóstwo, głód, brak czystej wody pitnej, brak dostępu do godnej pracy i odpowiedniego wykształcenia.

Papież przypomniał, że Stolica Apostolska nadal pracuje, wykorzystując liczne kanały, aby doprowadzić do pokojowych rozwiązań sytuacji konfliktowych i złagodzić cierpienie spowodowane innym problemami społecznymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej