RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk o wyborach: PO z KOD „przypilnują” wyników [WIDEO]

Na spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Zielonej Górze jedna z uczestniczek zwróciła politykowi uwagę, że opozycja wygra wybory tylko wtedy, kiedy dokładnie „zaplanuje kontrolę” głosowania. Sympatyczka PO przyznała, że sama była mężem zaufania i zna „triki i sztuczki”, którymi fałszuje się wyniki. Były premier zapewnił, że rozwiązanie jest już niemal wypracowane: wybory będą kontrolowane przez wyborców PO i działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

Opozycji strach przed Tuskiem

To prawda: Prawo i Sprawiedliwość jest istotnym przeciwnikiem dla opozycyjnych ugrupowań. Ale tak naprawdę to Donald Tusk chce odebrać tym...

zobacz więcej

Szef PO przebywa w czwartek z wizytą w woj. lubuskim. W czwartek zorganizowano wystąpienie polityka na Uniwersytecie Zielonogórskim. W jego trakcie goście mogli zadawać pytania.

Triki i sztuczki, by sfałszować wybory?


Jedna z sympatyczek Donalda Tuska narzekała, że podczas ostatnich wyborów brakowało mężów zaufania. Sama – wyjaśniała – pełniła tę funkcję i „wie, co może się zdarzyć w czasie wyborów”.

– Jakich można użyć trików i sztuczek, żeby głosy liczone były nie tak, jak faktycznie (zostały) oddane. Wiem, jak można oszukać dostarczane głosy, gdzie głosują ludzie poza lokalem wyborczym – mówiła otwarcie.

Tusk: Prezydentem byłby Trzaskowski


Zaapelowała przy tym do lidera PO, by dokładnie „zaplanować kontrolę wyborów”. – Jeśli tu opozycja będzie silna, to wybory będą wygrane – stwierdziła.

Tusk przyznał jej rację. Jak mówił, po powrocie do polskiej polityki pierwszym jego zadaniem były spotkania ze środowiskami, które „walczyły o ochronę praworządności i niezależności, głównie sądów, w Polsce”.

– Gdyby (wybory prezydenckie) były uczciwe i bez tych elementów fałszu, to prezydentem byłby dziś Rafał Trzaskowski – stwierdził polityk. Jego zdaniem także konieczna jest „możliwie efektywna społeczna kontrola wyborów”.

KOD i ludzie opozycji będą kontrolować wyniki?

Plany sprzedaży Lotosu Rosji. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Donald Tusk w opublikowanym w środę nagraniu podkreślał, że sam „podjął decyzję o zablokowaniu sprzedaży Lotosu Rosjanom”. Przeczą temu niektóre z...

zobacz więcej

– Musimy się przede wszystkim zmobilizować. W każdym lokalu wyborczym muszą być ludzie reprezentujący obywateli czy opozycję i pilnujący, by nie dochodziło do fałszerstw na tym zupełnie elementarnym poziomie – zaznaczył.

Tusk zdradził, że w tej chwili jego ugrupowanie ma zarejestrowanych 14 tys. osób do społecznej kontroli wyborów, a działania koordynuje Komitet Obrony Demokracji, który jest „rdzeniem akcji”.

„Nie zapewnimy uczciwości tych wyborów”


– Właśnie kończą się wspólne prace nad aplikacją, całym projektem internetowym, który umożliwi nam nie tylko kontrolę, żeby tam nie „dosypywano”, ale też będziemy w stanie ogłosić precyzyjnie wyniki wyborów w kilka godzin po. Będziemy mieli pełne dane, ze zdjęciami wyników. Czy to wystarczy? Niekoniecznie. Bo, jak powiedziałem, my nie zapewnimy uczciwości tych wyborów – podsumował.

Zobacz także: Plany sprzedaży Lotosu Rosji. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej