RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Brama do krajów bałtyckich”. Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na rosyjski atak

Niedawno na Gotlandię wróciły szwedzkie wojska (fot.  EPA/HENRIK MONTGOMERY)
Niedawno na Gotlandię wróciły szwedzkie wojska (fot. EPA/HENRIK MONTGOMERY)

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak Rosji w czasie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO. Ze strony Kremla płyną bowiem sygnały o możliwości zajęcia strategicznej wyspy.

Tak Francja zaopatrywała Kreml. Dron wyprodukowano w lutym 2022 r. [WIDEO]

Francuskie władze dotąd broniły się przed łamaniem unijnych sankcji na dostawy broni do Rosji, jednak najnowsze informacje wskazują na to, że...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Na wyspie trwają ćwiczenia obrony cywilnej, mające na celu zapewnienie wody, elektryczności, łączności i transportu promowego w przypadku sytuacji kryzysowej. W tym tygodniu lokalne władze podjęły decyzję o zablokowaniu dostępu do mediów społecznościowych w sieci wykorzystywanej przez instytucje publiczne.

„Celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wirusów oraz włamań do środowiska IT” – podano w komunikacie na stronie internetowej regionu.

Od dekad Gotlandia była bez armii


Od kwietnia na Gotlandii odbywają się też największe w jej historii ćwiczenia szwedzkiej obrony terytorialnej z wojskiem. Obejmują one m.in. szkolenia na strzelnicy, a także wykorzystanie dronów.

W 2018 r. na wyspie przywrócono stałą obecność wojskową, a po inwazji Rosji na Ukrainę rząd w Sztokholmie zdecydował o rozbudowie koszar oraz hal dla pojazdów opancerzonych. W latach 90. jednostka wojskowa została zlikwidowana, gdy uznano, że nie ma już zagrożenia, jakie istniało w okresie zimnej wojny. Gotlandia z powodu strategicznego położenia nazywana jest „bramą”, umożliwiającą zajęcie krajów bałtyckich. Zamieszkana przez 57 tys. mieszkańców wyspa w okresie letnim jest dla sztokholmczyków popularnym miejscem spędzania wakacji.

Widmo groźby Putina


Szwedzi obawiają się, że gdyby ich kraj pozostał poza strukturami NATO, Gotlandia mogłaby być pierwszym celem rosyjskich wojsk w razie ewentualnego ataku. W ostatnich tygodniach nad wyspą pojawiały się już – prawdopodobnie w formie „straszaków” – rosyjskie myśliwce bojowe.

W przeszłości w jej pobliżu na pokładzie łodzi podwodnej pływał sam Władimir Putin, oglądając statek zatopiony w Zatoce Fińskiej.
Władimir Putin w pobliżu Gotlandii, 2013 r. (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Władimir Putin w pobliżu Gotlandii, 2013 r. (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Zobacz także: Poleciały głowy. Kreml utrącił dwóch wysokich rangą dowódców

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej