RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak świętował wygraną w wyborach. Zaginiony obraz Picassa w rodzinie dyktatora?

Zaginiony obraz Picassa widoczny w lewym górnym rogu kadru (fot. BBM Media Bureau)
Zaginiony obraz Picassa widoczny w lewym górnym rogu kadru (fot. BBM Media Bureau)

9 maja wybory prezydenckie na Filipinach wygrał Ferdinand Marcos junior, syn byłego dyktatora tego kraju. Zwycięstwo świętował w domu swojej matki Imeldy, a nagranie z tego radosnego spotkania trafiło do Internetu. Uwagę widzów przykuł jeden z obrazów wiszących na ścianie willi. Według znawców sztuki może to być zaginione przed laty dzieło Picassa.

Fortuna za obraz Picassa

Obraz Pabla Picassa „Femme nue couchée”, przedstawiający muzę i kochankę artysty jako ośmiornicę, został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 67,5...

zobacz więcej

Radość Imeldy Marcos ze zwycięstwa jej syna w wyborach prezydenckich być może przyczyniła się do odkrycia jednej z wielu rodzinnych tajemnic Marcosów.

Picasso Imeldy Marcos


Matka prezydenta elekta zaprosiła go do swojego domu, by pogratulować mu w rodzinnej atmosferze. Relacja wideo z tej wizyty trafiła do sieci i pewnie nie zrobiłaby na nikim większego wrażenia, gdyby nie czujne oko znawców sztuki.

Jak podaje serwis ArtNews, pośród wielu płócien na ścianie salonu, w którym Ferdinand Marcos Junior i jego matka gratulują sobie wygranej, ktoś wypatrzył obraz „Femme Couchée VI” Picassa.

Nie ma jednak pewności, czy jest to oryginał, czy wierna kopia. „Femme Couchée VI” był jednym z ośmiu obrazów, które zostały przejęte przez służby antykorupcyjne w 2014 r., w ramach działań mających na celu odzyskanie dóbr przejętych przez rodzinę Marcosów. Jednak Andres Bautista, były przewodniczący prezydenckiej Komisji ds. Dobrego Rządu (PCGG), która została powołana, aby odzyskać majątek zagarnięty przez Marcosów w wyniku działań korupcyjnych, w wywiadzie dla „Rapplera” stwierdził, że obraz Picassa, który wtedy skonfiskowano, był falsyfikatem. To może wskazywać, że Imelda Marcos wciąż ma oryginał.

Dyktator zagrabił nawet 10 mld dolarów


W czasie swoich 20-letnich rządów Ferdinand Marcos senior przywłaszczył sobie majątek szacowany na 10 mld dolarów. Rodzina przelewała fundusze na zagraniczne konta bankowe, kupowała nieruchomości, dzieła sztuki, biżuterię i markowe ubrania.

Gdy w 1986 r. dyktator został obalony, rodzina Marcosów musiała opuścić Filipiny. Zamieszkali na Hawajach, gdzie Imelda Marcos słynęła z wystawnego i ekstrawaganckiego życia.
Imelda Marcos wciąż cieszy się wpływami w filipińskiej polityce (fot. Ron Galella Collection via Getty Images)
Imelda Marcos wciąż cieszy się wpływami w filipińskiej polityce (fot. Ron Galella Collection via Getty Images)

Koniec rządów Rodrigo Duterte. Filipiny będą mieć nowego prezydenta

Ferdinand Marcos Jr. zostanie prezydentem Filipin - wynika z nieoficjalnych danych państwowej komisji wyborczej. Marcos Jr. zdobył blisko 30 mln...

zobacz więcej

Przeciwnicy nowego prezydenta obawiają się, że rodzina wykorzysta jego pozycję do zablokowania działań mających na celu odzyskanie bezprawnie przywłaszczonego majątku.

Prezydent elekt uratuje matkę?


Ferdinand Marcos junior będzie miał bowiem prawo wyznaczać komisarzy PCGG, co może storpedować prace komisji. Ostatnie doniesienia PCGG mówią o odzyskaniu od Marcosów około 5 miliardów dolarów, a w sądach toczą się postępowania w sprawie kolejnych 2,4 miliarda dolarów. A to i tak zaledwie część majątku zagarniętego przez rodzinę dyktatora.

Imelda Marcos wciąż jest osobą bardzo wpływową w filipińskiej polityce. Obecnie odwołuje się od wydanego w 2018 roku wyroku skazującego w procesie, w którym postawiono jej siedem zarzutów korupcyjnych.

Zobacz także: Pechowe przyjęcie u Imeldy Marcos. Kilkuset gości z biegunką

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej